×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ خرداد - ۱۳۹۷  
false
true
آیا مجلس به عدم کفایت سیاسی روحانی رای می دهد؟ کنترل اوضاع از دست دولت خارج شده است

پایشگر-آیا روحانی به سرنوشت بنی صدر دچار خواهد شد؟

کنترل بازار ارز و با ارزش شدن پول ملی یکی از اصلی ترین شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود که به واسطه بحران ارزی پیش آمده در سال 91 تواسنت آرای بسیاری را از این راه کسب کند. اما با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و اتخاذ سیاست های اشتباه در حوزه پولی و مالی، رفته رفته تبعات این تدابیر اشتباه در سال اخر دولت یازدهم و نخسیتن سال دولت دوازدهم نمایان شد. تا جایی که نرخ ارز و بخصوص دلار یک رکورد بی سابقه در ایران زد و با قیمت 7200 تومان در بازار به فروش رسید. البته این در حالی بود که پس از نوسانات شدید بازار ارز، دولت سعی کرد تا با نرخ دستوری و بگیر و ببندهای پیاپی دلالان دلار، بازار را کنترل کند!
اکنون اما این جهش نرخ دلار و سکه زمینه خوبی را فراهم کرده تا سایر صنوف نیز به فکر افزایش قیمت های معقول و نامعقول باشند و در این بین قشر متوسط و ضعیف جامعه در تنگنا قرار گرفته اند؛ با این حال به نظر می رسد که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید هرچه سریع تر با طرح سؤال از رئیس جمهور در مجلس، بحران اقتصادی کشور را مدیریت کنند.
جلال محمودزاده نماینده مهاباد و عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی پایشگر با اشاره به موضوع طرح سؤال از روحانی در مجلس گفت: در بحث سوال از رئیس جمهور سه سوال مطرح شده و نمایندگان هم پیگیر هستند اما هنوز نمایندگان منتخب ریاست جمهوری برای پاسخ به سوالات به کمیسیون های تخصصی نیامدند تا توضیحات خود را ارائه بدهند و پاسخگوی سوالات نمایندگان باشند.
وی ادامه داد: بر اساس قانون رئیس جمهور موظف است بعد از اینکه سوال از طریق مجلس برای شخص رئیس جمهور ارسال شد، ایشان نمایندگانی را تعیین کنند تا در رابطه با موضوع سوال در کمیسیون تخصصی حضور پیدا کرده و جواب نمایندگان مجلس را بدهند که متأسفانه علی رغم پیگیری تعدادی از نمایندگان مجلس هنوز این قضیه اتفاق نیفتاده و رئیس‌جمهور شخصی را به مجلس نفرستاده است. در نهایت اگر رئیس‌جمهور این کار را نکند، بر اساس قانون همین سوال را ارجاع می دهند به صحن علنی و اینبار آقای روحانی خود باید برای پاسخگویی به صحن علنی بیاید.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی سوال، استیضاح و عدم کفایت را از وظایف نظارتی نمایندگان مجلس خواند و اظهار داشت: در شرایط کنونی که برجام از سوی دولت آمریکا کنار گذاشته شد قطعاً اگر این هماهنگی بین مجلس و دولت مستحکم‌تر نشود و رئیس‌جمهور ارتباطش را با مجلس تنظیم نکند مشکلات بیشتر خواهد شد.
وی افزود: نظر ما این است که در این شرایط دولت باید به نقطه نظرات و اعتقادات مجلس و سوالات نمایندگان به خوبی و با سعه صدر پاسخ دهد و ارائه مستندات کند و اگر نمایندگان قانع نشدند قطعاً راه دیگری را خواهند رفت و موضوع عدم کفایت در مرحله آخر است. اگر بتوانیم از طریق سوال و توجیه رئیس‌جمهور این مسئله را حل و فصل کنیم و نمایندگان مجلس قانع شوند و راه حلی برای برون رفت این مشکلات پیدا کنیم امیدواریم که به بحث استیضاح نرسیم اما حضور خود رئیس‌جمهور و نمایندگانش در کمیسیون های مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان باعث ارائه راه حل های مختلفی برای برون رفت از مشکلاتی که گریبانگیر کشور است می شود.

محمودزاده تصریح کرد: قطعاً این هم به نفع دولت، هم به نفع مجلس و هم به نفع مردم است چرا که تا ما از هم انتقاد نکنیم و راهکار ندهیم نمی‌توانیم از این بن بست های موجود رهایی پیدا کنیم، به خصوص در بحث اشتغال و اقتصاد و گرانی ارز و سایر مسایل دیگر، نمیاندگان مجلس تنها سوال نمی‌کنند بلکه راهکار های کارگشایی هم ارائه می‌دهند. یعنی ما برای سوالاتی که از رئیس‌جمهور مطرح کردیم راهکار هم پیشنهاد می‌دهیم و رئیس جمهور باید بیاید به سوالات و راهکارهای نمایندگان گوش فرا دهد و اگر این کار را نکند نمایندگان نهایتاً مجبورند که وارد فاز بعدی نظارتی شود که این به نفع دولت نخواهد بود.
وی در خصوص علت عدم حضور و پاسخگویی رئیس جمهور گفت: دو علت باید داشته باشد یا اینکه جوابی برای سوالات ندارند یا اینکه مسئله را جدی نگرفته اند و فکر می‌کنند که یک مسئله گذرا است و نمی شود از این راه این مشکلات را حل کرد که قطعاً این خود یک بحث انتقادی است یعنی رئیس‌جمهور و اعضای کابینه نباید به این نقطه برسند که بی‌ انگیزگی ایجاد شود و یا احساس کنند که این مسئله مهم نیست.
وی اضافه کرد: اگر لازم نمی دانند که پاسخ دهند، در اشتباه هستند چرا که این خود یک بحث قانونی است و جزو وظایف نمایندگان مجلس است و هیچ کس هم نمی تواند این وظایف را از نمایندگان سلب کند، بنابراین ما دو مقوله را دلیل عدم حضور آقای روحانی می بینیم اما در نهایت مجبور می شوند بیایند و به قانون تمکین کنند و در مجلس حضور پیدا کنند تا بحث پیچیده تر نشده است در اصل جواب دادن رییس جمهور و حضور ایشان در مجلس باعث وحدت خواهد شد و اگر نمایندگان عقب نشینی کنند از سوالات، این قطعاً به نفع جامعه نیست اگر بیایند و با نمایندگان مردم گفتمان کنند و برای حل مشکلات جامعه راه کار ارائه دهند مشکلات مردم و جامعه را با همفکری یکدیگر حل می کنیم.
نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و اظهار داشت: اگر ترامپ از برجام خارج نمی‌شد احتمال اینکه عدم کفایت سیاسی روحانی را امضا کنیم بود اما الان نیاز مملکت وحدت و همدلی و است؛ در واقع شرایط امروز با دیروز فرق می‌کند. به هر شکل گلایه نمایندگان و استیضاح وزرای و طرح سوال و تذکر نمایندگان بابت عدم کنترل بازار به جای خود باقی است.
وی با بیان اینکه در بدنه دولت افرادی با تفکر لیبرال حضور دارند که اعتقاد دارند با افزایش قیمت ها می شود مشکلات را حل کرد، افزود: این افراد بودند که این فاز افزایش قیمت را در بازار رواج دادند لذا می گوییم که اگر افزایش قیمت با حاکمیت و تسلط بر برنامه است ما حرفی نداریم اما واقعیت این است که در حال حاضر کنترل اوضاع از دستشان خارج شده و سوداگران قیمت ها را بالا برده اند و باید با اشد مجازات با سوداگران برخورد شود.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: این اقتصاد مربوط به ۸۰ میلیون ایرانی است و صد درصد به امنیت ملی وابسته است و این افزایش قیمت ها بی‌رویه است و طبق اصل ۴۹ قانون اساسی باید سوداگران را محاکمه کند و اموالشان را به خزانه برگرداند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false