×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷  
false
true
اعتراض دانشجویان به سهیمه های ویژه خانواده های شهدا و رزمنده

پایشگر- تجمع قابل توجهی از دانشجویان پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه های کشور در اعتراض به ماجرای سهیمه های ویژه برای خانواده های شهید و رزمنده برای چندمین بار مقابل ساختمان مجلس تمجمع کردند؛ دانشجویانی که عقیده دارند وجود چنین مصوبه هایی در قانون نقض صریح عدالت آموزشی است.

به گزارش پایشگر، امروز چهارشنبه و برای چندمین بار برخی از داوطلبان آزمون های کارشناسی ارشد دانشگاه های تهران و نیز داوطلبان آزمون های دستیاری و تخصص پزشکی در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند و به مصوبه سال ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی اعتراض دارند.

این دانشجویان که با شعار ما نیز فرزند این مرز و بوم هستیم که خیابان بهارستان و محل کنونی مجلس شورای اسلامی رفته اند، تلاش دارند با جلب نظر نمایندگان مجلس آنها را مجاب کنند که قانون سال ۱۳۹۵ خودشان را ملغی کنند.

ماجرای این اعترض که در روزهای گذشته نیز با شدت فراوان ادامه داشت از این قرار است که در دفترچه سال جاری آزمون ارشد دو تغییر مهم ایجاد شده است. اول اینکه بر اساس قانون ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و «همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

دوم اینکه طبق یک تبصره جدید در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود، ظرفیت خالی مانده، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند، باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

این یعنی براساس تبصره فوق امسال در صورتی که دانشجویان نتوانند سهمیه ۲۵ درصدی فوق را کسب کنند، این سهمیه به دانشجویان ایثارگر ۵ درصدی می‌رسد، عملا ۳۰ درصد از سهمیه‌های پذیرش در آزمون به ایثارگران اختصاص می‌یابد.

حالا نمایندگان دانشجویان معترض در مقابل وزارت مجلس شورای اسلامی گرد هم آمده اند و تلاش می‌کنند که اجازه ندهند سهمیه اصلی پذیرش دانشجویان آزاد در آزمون حذف شود و اگر هم قرار است سهمیه‌ای به دانشجویان ایثارگر در نظر گرفته شود، ظرفیت مازاد برای پذیرش در دانشگاه‌ها تعریف کنند.

داوطلبان معترض همچنین تأکید دارند که تبصره جدید در خصوص سهمیه ۲۵ درصدی دانشجویان ایثارگر همانند سال‌های گذشته اجرایی شود.

اکنون نماینده های مجلس باید در برابر این اعتراضات که برآمده از مصوبه سال ۱۳۹۵ آنها در چارچوب برنامه ششم توسعه است، واکنش نشان دهند و پاسخ شفافی به دانشجویان بدهند.

نمایندگان از سویی می توانند به این مسئله بی تفاوت باشند و راه گذشته را دنبال کنند و نیز می توانند به این مسئله واکنش مثبت نشان دهند و دست به اصلاح قانون بزنند.

با این ملاحظه که در هر صورت نمایندگان باید به شکل شفاف به افکار عمومی پاسخ دهند که آیا در زمان تصویب چنین قانونی ملاحظه آبرو و حیثیت خانواده های شهدا و رزمنده و نیز عدالت آموزشی را کرده بودند و یا خیر؟

چرا که می دانیم با این اتفاق هجمه های سنگینی متوجه بسیاری از خانواده های مشمول سهمیه شد که چه بسا از چنین سهمیه ای استفاده نکرده و نخواهند کرد.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false