×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۹ خرداد - ۱۳۹۷  
false
true
بازار ارز بادکنکی است

پایشگر- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بادکنکی خواندن بازار ارز و وجود ۲۰ میلیارد دلار ارز خانگی ،از مردم درخواست کرد باافزایش تقاضای دلار بر تلاطم این باراز نیفزایند.
به گزارش پایشگر، معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به التهاب بازار ارز در روزهای اخیر با وجود ورود بانک مرکزی به خانه ملت گفت: برای بررسی مشکلات بازار ارز باید با ساز وکار این بازار آشنایی داشته باشیم تا از عهده ارزیابی آن برآییم.اگر بازار ارز را مانند بادکنک بدانیم،میزان باد داخل آن حکم حجم نقدینگی در جامعه را دارد، بنابراین هر اندازه حجم نقدینگی افزایش یابد، بادکنک بزرگتر می شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر افزایش قیمت ها در واقع سطح روی بادکنک است و زمانی که دولت به سطح بادکنک فشار وارد کند، بخش از بادکنک جمع و بخش دیگر متورم می شود اما حجم داخل بادکنک کاهش نمی باید، در حال حاضر شاهد هستیم که فشار دولت بر قیمت ها روزانه افزایش پیدا می کند.
با توجه به اینکه با نا امنی در بازار کسب و کار مواجه هستیم، این عدم اطمینان باعث می شود بخشی از نقدینگی به دلار تبدیل شود.
این نماینده مجلس گفت: هر چه سطح عمومی قیمت ها و حجم تورم را ثابت نگه داریم باد بادکنک به سمت بازارهایی چون ارز و سکه می رود، بنابراین اولین کاری که در بازار داخلی باید صورت گیرد این است که نقدینگی به سمت بازار سرمایه، بازار مسکن و تولید ناخالص ملی هدایت شود .با اقدامات اخیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز،نوع ارز معاملاتی از دلار به یورو تغییر کرد، چرا که یورو در طول سالهای گذشته بالغ بر 2.4 تغییر قیمت داشته اما دلار شاهد تغییراتی بالغ بر3.8 بوده است.
آقاپورعلیشاهی افزود: با تمام اقداماتی که دولت انجام داده اما تنش های منطقه ای، افزایش تقاضای دلار درسه ماهه چهارم سال به مناسبت سال نو میلادی، خروج ارز از اربیل عراق و ایجاد محدودیت در FATF دست به دست هم می دهد که قیمت ارز متلاطم شود.از همه مردم می خواهیم تلاطم بازار ارز را تشدید نکنند به عبارتی باعث افزایش تقاضای ارز نشوند، تشدید این فضا شاید در کوتاه مدت سودی حاصل کند اما در میان مدت هم به آنها و هم به کشور لطمه وارد می شود.
به نوشته بورس پرس، وی با اشاره به آمارهای غیر رسمی از میزان دلار در ایران گفت: طبق آمارهای غیر رسمی 20 میلیارد دلار ارز خانگی وجوددارد که اگر وارد بازار تولید ناخالص داخلی شود منجر به اشتغال آفرینی می شود. تلاش داریم فرهنگی جا بیفتد که چرخ اقتصادی به نفع تولید ناخالص داخلی GDP و ایجاد ارزش افزود واقعی بچرخد.
منبع: بورس پرس

true
برچسب ها : ,
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false