×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ خرداد - ۱۳۹۷  
false
true
برجام،تصمیم ترامپ و اقدامات ایران

پایشگر- شهراد اثنی عشری: خروج رسمی دولت ترامپ از برجام اگر چه قابل پیش بینی بود، اما به دلیل نقض معاهدات بین المللی آثار و تبعات زیادی به دنبال خواهد داشت.
سخنان تند و صریح ترامپ در باره آنچه که او تمایل دولتمردان ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای خواند، نشان داد که این کشور به هیچ وجه به تعهدات بین المللی خود پایبند نبوده و نخواهد بود.
اظهارات روحانی بلافاصله بعد از خروج امریکا از برجام بیانگر حساسیت این رویداد تاریخی و تبعات داخلی و خارجی فراوان آن خواهد بود. رئیس جمهوری اگر چه به مردم اطمینان داد که وضعیت اقتصادی کشور بعد از این اتفاق پیچیده تر نخواهد شد، اما روند پیش رو نشانگر واقعیات دیگری است.
اکنون بعد از این رخداد نوبت اروپا، سازمان بین المللی انرژی اتمی و حامیان بین المللی ایران است که موضع خود را در باره تصمیم امریکا به صراحت اعلام کنند. ترامپ ظاهرا با تبلیغات فراوان و استفاده از تریبون های بین المللی کوشید تا هزینه خروج خود از برجام را به اقدامات ایران پیوند بزند.
حال در این شرایط دشوار وظیفه دولتمردان و دستگاه دیپلماسی کشورمان است که هزینه این خروج را از خود دور کرده و به امریکا و حتی اروپا منتقل کنند.
دستور روحانی برای از سرگیری فعالیت های هسته ای و فرصت چند هفته ای به اروپا شاید در کوتاه مدت آبی بر آتش این اتفاق تلخ تاریخی باشد، اما بدون شک پس از پایان این فرصت این مردم خواهند بود که بار دیگر هزینه این پیچیدگی های سیاسی را پرداخت خواهند کرد.
هر چند برجام یک معاهده بین المللی بین ایران واروپا بوده و خروج امریکا قطعا نمی تواند خلل جدی بر آن وارد کند، اما در این شرایط نباید بیگدار به آب زد و با دیپلماسی فشرده و عمومی تکلیف خود را با اروپا و بلوک شرق بی رودربایستی تعیین کنیم.
اگر چه بازنده این بازی به قول بسیاری از کارشناسان امریکا خواهد بود، اما از تبعات ناگوار اقتصادی آن نمی توان غافل بود.بی شک قیمت دلار به زودی افزایش خواهد یافت و متاسفانه به رغم قول رئیس جمهوری مبنی بر ثبات اقتصادی نمی توان به این سخن چندان اطمینان داشت زیرا تحولات اقتصادی روزهای اخیر نشان داد که سکانداران عرصه اقتصادی کشور اشراف چندانی بر اداره امور ندارند که نشانه های این ادعا بی ثباتی بازار ارز و طلا و افزایش عمومی قیمت ها است.
با توجه به نکات ذکر شده به نظر می رسد ایران در شرایط سخت و تاریخی مهمی قرار گرفته که هر گونه تصمیم سیاسی در این خصوص با پیامدها و پیچیدگی های فراوانی روبرو خواهد بود.
هر چند کشورهای اروپایی راه خود را از امریکا جدا کرده و فقط چند کشور از جمله اسرائیل از تصمیم ترامپ حمایت کرده اند، با این حال تجربه نشان داده که در بزنگاه های سیاسی به کشورهایی مانند روسیه،بریتانیا،آلمان و یا فرانسه نمی توان اعتماد کرد.
شاید در این شرایط سخت و دشوار مراجعه به آرای عمومی و یا انجام نظرسنجی های گسترده توسط سازمان ها و ارگان های بی طرف و مورد اطمینان مردم یکی از راهکارهای لازم برای عبور از این وضعیت دشوار باشد. خارج شدن کشورمان از برجام قطعا بدترین تصمیم ممکن خواهد بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false