×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷  
false
true
درخواست از پزشکان برای متوقف کردن تجویز 40 مداخله  پزشکی غیر ضروری

پایشگر- دکتر سید داود حسینی،متخصص پزشکی اجتماعی

به نظر میرسد هدف از فعالیت کلیه متولیان دلسوزعرصه بهداشت و درمان کشور عزیزمان، ارتقاء سطح سلامتی و کیفیت خدمات قابل ارائه به بیماران در این حوزه باشد .

مطمئنأ هر حرکتی در این راستا، گذشته از حفظ صحت و سلامت مردم و اجر معنوی آن موجب صرفه جویی غیر قابل تصوری در منابع سلامت خواهد شد و شرکتهای بیمه گر نیز با شیفت منابع مالی از سمت خدمات غیر ضروری به خدمات اورژانس و حیاتی موجبات بهینه سازی روند تأمین منابع مالی را فراهم خواهند آورد .لذا بستر سازی و اشاعه فرهنگ ارائه خدمات با کیفیت، از ضروریات غیر قابل انکار است .انجمن پزشکی آمریکا ۶ بعد برای کیفیت برشمرده است:
۱٫ ایمنی (Safety ) خدمات سلامت در درجه اول باید ایمن باشند یعنی عاری از هرگونه خطرات جانبی که سلامت بیمار را تهدید می‌کند
۲٫ اثربخشی (Effectiveness ) خدمات درمانی باید اثربخش باشد. به طور ساده می‌توان گفت خدمات باید بیشترین اتکا به شواهد و راهنماهای درمانی داشته باشند تا امکان اثربخشی آن‌ها خدمات افزایش یابد.
۳٫ کارایی (efficiency) خدمات باید به صورت کارآمد ارائه شوند و کمتر یا بیشتر از نیاز ارائه نشوند. هم چنین منابع به درستی مورد استفاده قرار گیرند
۴٫ به هنگام بودن(timely ) خدمات باید بدون فوت وقت و در اولین فرصت ممکن به بیماران ارائه شود
۵٫ بیمار محوری (Patient-centeredness)  ترجیحات، ارزش‌ها و اولویت‌های بیماران باید مدنظر ارائه کنندگان خدمات باشد و به ان‌ها احترام گذاشته شود
۶٫ عادلانه بودن (Equity ) خدمات باید فارغ از وضعیت اقتصادی اجتماعی و ویژگی‌های فردی بیمار به وی ارائه شود
بر اساس گزارشات ، بسیاری از مداخلات معمول پزشکی که هزینه های سنگین آن توسط مردم و شرکتهای بیمه پرداخت میگردد، منافع ناچیز داشته  یا هیچ نفعی برای بیماران ندارند.
اخیرأ چهل روش تشخیصی درمانی که کلأ سود اندک داشته و یا هیچ سودی برای بیماران ندارند در یک لیست ارائه شده که دیگر نباید بطور معمول جهت بیماران تجویز شوند ،آکادمی کالج سلطنتی پزشکی (AMRC) که نظارت بر 24 مرکز پزشکی از جمله  کالج سلطنتی جراحان و کالج سلطنتی پزشکان عمومی انگلستان را بعهده دارد،  این لیست را تهیه کرده است تا  به پزشکان توصیه نماید از تجویز ساده و معمول  و صرفأ  بر اساس عادت خودداری نمایند.
پزشکان ، ترس از عواقب قانونی و توقعات و انتظارات بیماران ، را به عنوان دلایل اصلی برای تجویز روش های غیر ضروری میدانند.
AMRC با کارشناسان از 11 حوزه مختلف پزشکی مشورت و از آنها خواست درمان های رایج و یا روش هایی که همیشه لازم یا مفید نیست را شناسایی تمایند. این راهنما بخشی از کمپین انتخاب عاقلانه برای سلامت بدن است که هدف  آن تحریک و توسعه گفتگوهای صریح بین پزشکان و بیماران در مورد راههای درمان است.
بیماران باید بپرسند :اگر من هیچ کاری انجام ندهم چه اتفاقی می افتد ؟نیازی نیست که دارو یا مداخلات جراحی بعنوان  تنها راه حل از طرف یک پزشک ارائه شود و این روش ها قطعا  همیشه بهترین راه حل نیست.‌
در میان 40 روش که AMRC می خواهد از استفاده معمول خارج گردند  موارد ذیل نیز وجود دارند:
اشعه X برای درد کمر بدون وجود علت دیگر برای نگرانی
نظارت و مانیتور الکترونیکی قلب کودکان در دوران بارداری طبیعی
آزمایش خون  برای آنتی ژن پروستات جهت بررسی نشانه های سرطان پروستات
آزمایش خون برای تشخیص یائسگی
گچگیری برای کودکان با شکستگی کوچک مچ دست
استفاده ازمحلول سالین به جای آب برای تمیز کردن برش یا خراش کوچک
چه خوب است که جهت ارتقاء سطح کیفی خدمات پزشکی ، شرکتهای بیمه گر پایه و تکمیلی کشورمان هماهنگ با وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی و همزمان با سازمانهای معتبر بین‌ المللی(NICE , HARQ ,…) در این خصوص قدم برداشته و در راه بسترسازی و توسعه گفتگوی صریح بیماران با پزشک معالجشان و همچنین نسبت به حذف خدمات غیر ضروری و غیر موثر از لیست خدمات در تعهد‌ شرکتهای بیمه گر اقدام نمایند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false