×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ خرداد - ۱۳۹۷  
false
true
مصلی ،اولین و بهترین گزینه نمایشگاه

اکرم محمدی

سه سال پیش،وقتی ستاد برگزاری نمایشگاه کتاب،به این نتیجه رسیدند که برای برگزاری این نمایشگاه،«شهر آفتاب»بهترین گزینه است،با واکنش های بسیاری رو به رو شدند اما معاون فرهنگی وزارت ارشاد وقت و وزیر فرهنگ و ارشاد فعلی و همکارانشان بر کوچ نمایشگاه و انتخابشان، پافشاری کردند و توجهی به مخالفت ها نشان ندادند.

مکانی که حتی به صورت کامل هم آماده نبود اما عوامل برگزاری نمایشگاه با وعده های  وسوسه بر انگیز شهرداری،این مکان را به مصلی ترجیح دادند.

«شهر آفتاب»قرار بود با نمایشگاه کتاب،رونق بگیرد اما این اتفاق نیفتاد.سالن های نمایشگاه،با یک باران پر از آب شد و کتاب ها هم از آب باران،بی نصیب نماندند.مسئولان قول کمک دادند و قرار شد تا این خسارت ها جبران شود.این اتفاق در دومین سال هم تکرار شد . در واقع مسؤلان شهر آفتاب،نتوانستند جایگزین مناسبی را پیدا کنند.

تعداد بازدیدکنندگان کاهش چشمگیری داشت و معاون فرهنگی وزارت ارشاد اعلام کرد کسانی که به شهر آفتاب آمدند،مخاطبان واقعی هستند و عملا تمام کسانی را که به راحتی به مصلی می آمدند و به دلیل بعد مسافت و مشکلاتی که در شهر آفتاب وجود داشت نادیده گرفتند.چرا که بسیاری از مخاطبان عطای شهر آفتاب را به لقای تخفیف کتاب بخشیدند و ترجیح دادند کتاب هایشان را از میدان انقلاب  و البته با همان میزان تخفیف تهیه کنند.مسئولان نمایشگاه با توصیه و سفارش به مسئولان رسانه ها،از رونق غیر واقعی نمایشگاه کتاب گفتند اما این توصیه ها هم نتیجه ای نداشت چرا که واقعیت چیز دیگری بود.

این تجربه برای این که مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران،به این نتیجه برسند که انتخاب درستی نداشته اند،دوسال طول کشید و حالا دست از پا درازتر این نمایشگاه در مصلی برگزار شده و  مسئولان باید منتظر مخاطبان غیر واقعی نمایشگاه!باشند.

یادمان باشد متروی شهر آفتاب برای نمایشگاه کتاب،راه اندازی شد.هزینه های جنبی بسیاری برای برگزاری نمایشگاه صرف شد و در نهایت این گزینه،گزینه ای شکست خورده بود.هر چند بازگشت نمایشگاه به مصلی تبعاتی چون ترافیک را در یر دارد اما همچنان بهترین گزینه برای برگزاری نمایشگاه کتاب است.

اگر می خواهیم مردم را به کتابخوانی ترغیب و تشویق کنیم،باید تسهیلاتی را فراهم کنیم نه این که تعداد موانع را زیاد کنیم.این انتخاب ،این کار،از ابتدا اشتباه بود اما باید اتفاق می افتاد تا مسئولان و ستاد برگزاری متوجه اشتباه خود شوند که به هر قیمتی نمی توان مردم را کتابخوان کرد .پیش از این که مسئولان به فکر ارائه گزارش عملکرد و ثبت سابقه کاری باشند،باید به فکر راحتی مخاطب باشند.

بپذیرید که این انتخاب از ابتدا اشتباه بود.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false