×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۱ تیر - ۱۳۹۷  
false
true
قاچاق کتاب دو مرکز توزیع را به تعطیلی کشاند

پایشگر-«قاچاق کتاب» گریبان دو مرکز توزیع و پخش کتاب در محدوده خیابان انقلاب را گرفت و باعث شد تا این مراکز صبح امروز پلمپ و تعطیل شوند.

به گزارش پایشگر،رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با اعلام این خبر گفت: این مراکز به دستور مقام قضایی پلمپ شد و قرار است مراکز دیگری که کتاب‌ها را به صورت غیرقانونی تکثیر می‌کنند و به فروش می‌رسانند به همین ترتیب شناسایی و پلمپ شوند.

محمود آموزگار افزود: متاسفانه این مراکز دارای پروانه نشر و پروانه کسب بودند که از همین جا لازم است اعلام کنیم همه ناشران و کتابفروشان متخلف باید بدانند این اقدامات مجرمانه برای آن‌ها عواقب دارد.

وی گفت: حدود ۱۰ وانت کتاب از این مغازه‌ها جمع آوری شده است که در میان آن‌ها کتاب‌های ناشران معتبری که مورد دستبرد قرار گرفته دیده می‌شود که از جمله می‌توان به ناشرانی که کتاب هایشان در جریان تکثیرغیرقانونی سرقت شده است و در میان این آثار دیده می‌شود می‌توان به کتاب‌های انتشارات امیرکبیر، خوارزمی، فرهنگ معاصر، ققنوس، نیلوفر، علمی، نیل، بهجت، آموت، اختران، آبی، جامی و پیام اشاره کرد.

آموزگار با اشاره به سابقه قاچاق کتاب در بازار نشر افزود: از چند سال قبل، چاپ غیر قانونی آثار پرفروش ناشران که به اقتصاد نشر آن‌ها هم کمک می‌کرد آغاز شده است و عده‌ای سودجو بدون تحمل دردسر و پرداخت هزینه‌های اولیه کتاب با تکثیر این کتاب‌ها به سود‌های کلانی رسیده اند.

وی گفت: متاسفانه همین امروز هم با خبر شدم برخی از فروشگاه‌های اینترنتی فروش کالا، کتاب‌های قاچاق را هم به فروش می‌رسانند و این امر تا آن جا پیش رفته که در نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی، گروهی از ناشرنما‌ها با اجاره غرفه، به فروش این کتاب‌ها اقدام کرده اند.

آموزگار افزود: مطالعات ما نشان می‌دهد که این کار ابتدا با چاپ کتاب‌های غیر قانونی فاقد مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع شد، اما بعد به تکثیر کتاب‌های دارای مجوز هم سرایت کرد.

وی گفت: طبق جلساتی که با نمایندگان قوه قضاییه و پلیس امنیت گذاشتیم، اتحادیه ناشران از سال ۹۶ با همکاری این مراجع ذیصلاح وارد عمل شد و نیروی انتظامی هم همکاری‌های خوبی در این زمینه انجام داد به طوری که از این پس فروشندگانی که به فروش این کتاب‌ها اقدام کنند دستگیر خواهند شد.

آموزگار با اشاره به خلا ءهای قانونی در زمینه تکثیر غیر مجاز کتاب گفت: ما به قانون بین المللی کپی رایت نپیوسته ایم و این موضوع به نشر ما لطمه زده است، اما می‌توانیم در همین شرایط فعلی با ایجاد برخی قوانین از جمله عقد قرارداد با نویسندگان و ناشران خارجی برای چاپ کتاب هایشان در داخل از پاره‌ای اقدامات سودجویانه جلوگیری کنیم.

وی درباره کار‌های انجام شده در جلوگیری از تکثیر غیرقانونی کتاب افزود: ما تاکنون اقدامات زیادی انجام داده ایم که از آن جمله می‌توان به مکاتبه با ادارات را اشاره کرد که از این پس از برگزاری نمایشگاه‌های کتابی که تخفیف‌های پنجاه درصدی می‌دهند جلوگیری کنند.

رئیس اتحادیه ناشران گفت: ما اکنون به دنبال این هستیم که اتحادیه به بازویی اجرایی و قوی تبدیل شود تا علاوه بر ایجاد فضایی امن برای ناشران، به سرانه مطالعه هم اضافه کند، کما اینکه ایجاد برنامه‌های «روستا‌های دوستدار کتاب» و «پایتخت کتاب» باعث هم افزایی کمک‌های مردمی و دولتی در امر گسترش کتابخوانی شده است.

وی افزود: صدور بی رویه پروانه نشر هم باعث ایجاد زمینه برای سود جویان چاپ‌های غیر مجاز می‌شود که از این مسئله هم باید جلوگیری شود.

آموزگار گفت: متاسفانه هستند کسانی که حتی با داشتن پروانه نشر، صرافی زده اند تا از مالیات‌ها فرار کنند که این موارد همگی به آشفتگی بازار نشر منجر می‌شود.

قاچاق کتاب، پدیده‌ای است که چند سالی است گریبان صنعت نشر را گرفته است. برخورد با این پدیده از هفته کتاب سال ۹۶ درآبان گذشته شدت گرفت و از آن زمان اتحادیه ناشران با همکاری مقامات قضایی، شهرداری و پلیس امنیت به این موضوع رسیدگی می‌کند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false