×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۳۹۷  
false
true
سالی سخت برای اقتصاد و سیاست

پایشگر- شهراد اثنی عشری: سال ۱۳۹۶ با تمام خوبی ها، بدی ها و فراز و نشیب ها در حال پایان است و تا کمتر از چند ساعت دیگر رسما وارد سال ۱۳۹۷ خواهیم شد.

اگر چه در سال ۹۶ دولت و سایر دست اندرکاران اداره کشور تمام تلاش خود را برای رساندن مردم به رفاه و آسایش انجام دادند، اما همچنان وضعیت نامناسب اقتصادی به ویژه مشکلات معیشتی، عموم مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر را رنج می دهد. آنچه که در این میان برای مردم و افکار عمومی غیر قابل قبول و پذیرش است، تبعیض ناروا بین امکانات موجود و سرمایه های کشور و تقسیم ناعادلانه آن میان برخی مسوولان و نور چشمی های آنان است که بیش از هر زمان مردم را از مسوولان دور می کند.

دولت تدبیر و امید مانند سایر دولت های روی کار آمده در طول این سال ها کوشید تا مطالبات و نیازهای مردم را برآورده کند، هر چند در این مسیر نارسایی ها و کمبودهای بسیاری وجود داشته و دارد که مانع تحقق خواسته های مردم و عمل نکردن وعده های دولتمردان شده، با این وجود به نظر می رسد در سال آینده دولت باید با سیاست سختگیرانه ای نسبت به حفظ بیشتر بیت المال، با اتخاذ رویکردهای انقباضی جلوی هدر رفتن منابع مالی را گرفته و دست برخی از آقازاده ها و اشخاصی که به نا حق با دریافت بودجه های کلان بدون شفاف سازی و حساب و کتاب در بیت المال نفوذ دارند، کوتاه کند.

واقعیت تلخ این است که در سال ۹۶ حقوق های آنچنانی برخی مدیران ارشد نظام بدجوری مردم را نسبت به آنان بی اعتماد کرد.اگر چه دولت ادعا کرد ریشه این مساله به دولت نهم و دهم برمی گردد، اما اقدام شایسته و تاثیرگذاری که بتواند روی زخم مردم مرهم گذارد، انجام نداد و باز هم شاهد دریافت حقوق های نجومی توسط برخی مدیران ارشد بودیم.

با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی در پایان سال جاری و افزایش افسار گسیخته نرخ ارز و طلا و ناکارآمدی برخی وزیران و مسولان که متاسفانه گوش شنوایی برای آن وجود ندارد، رئیس جمهوری بدون تعارف اگر قصد بهبود وضعیت اقتصادی و سامان بخشیدن به شاخص های رشد مطلوب را دارد، علاوه بر اتخاذ سیاست انقباضی و کوتاه کردن دست اغیار از بیت المال باید با ترمیم کابینه در بخش اقتصادی به ویژه بانک مرکزی خون تازه ای به شریان های اقتصادی کشور تزریق کند.

سال ۱۳۹۷ بدون شک سال سختی برای اقتصاد و سیاست خواهد بود، اما می توان این سختی ها را با برخی تغییر و تحولات درون کابینه به حداقل رساند.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false