×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۳۹۷  
false
true
شاخص های اقتصادی رو به رشد است

پایشگر- سخنگوی دولت ضمن تشریح روند انتخاب مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی،از تنظیم قیمت یورو متناسب با آن خبر داد و گفت: شاخص های اقتصادی رو به رشد است.

به گزارش پایشگر به نقل از پایگاه خبری بورس پرس،محمدباقر نوبخت در خصوص انتخاب دلار ۴۲۰۰ تومانی توضیح داد و به خانه ملت گفت: نرخ ۳۵۰۰ تومان که در لایحه و مصوب مجلس آمد مبنای محاسباتی است، یعنی وقتی حدود ۵۰ میلیارد دلار نفت می فروشیم و ارز را با این رقم کسب می کنیم، چون بودجه ما ریالی است باید به عددی تبدیل کنیم تا نرخ برابری ایجاد شود، سال گذشته این رقم حدود ۳۲۰۰ تا ۳۳۰۰ تومان بود.

وی با اشاره به مصوبه مجلس در قانون بودجه سال ۹۷ اظهار داشت: مجلس در مبحث ارز قانون بودجه تصویب کرده اگر دولت به هر دلیلی برای تنظیم بازار نرخ ارز را به جای ۳۵۰۰ تومان هر عدد دیگری در نظر گرفت، درآمد جدیدی کسب و این منبع درآمدی جدید در ردیف های مصرفی مشخصی هزینه شود، بنابراین مازاد درآمد ارز به خزانه واریز و باید متناسب با سر فصل هزینه ها استفاده شود.

مبنای انتخاب دلار ۴۲۰۰ تومانی

این مقام مسئول به روند انتخاب نرخ ۴۲۰۰ تومانی ارز اشاره کرد و گفت: در جلسه ستاد اقتصادی، پیشنهادات مختلفی ارائه شد و همه افراد مبنای نظری را گفتند، عده ای با مفروضات و مبانی نظری پیشنهاد می کردند قیمت دلار را در حد ۳۹۰۰ تا تومان ۳۹۵۰ بگذاریم کافی است،مبانی محاسباتی عده ای این بود که اگر مثلا ۴۵۰۰ یا ۴۶۰۰ بگذاریم رقم مطمئن تری است و عده ای همین عدد ۴۲۰۰ را می گفتند.

نوبخت ادامه داد: در نهایت همه استدلال ها و محاسبات مطرح شد و آنچه که قابل اجرا و مبانی آن همه را قانع کرد، این بود که با ۴۲۰۰ تومان می توانیم اقدام را انجام دهیم، ضمن اینکه مدت ها بود می خواستیم سیاست یکسان سازی نرخ ارز را انجام دهیم، در حال حاضر تقریبا این کار صورت گرفته و همه نیازهای واقعی با رقم ۴۲۰۰ پاسخ داده می شود.

وی با تاکید براینکه در حال حاضر مشکل کمبود منابع ارز را نداریم،گفت: در حال حاضر مشکل این نیست که منابع ارزی ما تقلیل پیدا کرده بلکه صادرات نفتی ۵۰ دلار است، منابع صادراتی غیر نفتی ۴۶ میلیارددلار وجود دارد، ۹۰ میلیارددلار منابع ارزی داریم.چیزی که باعث شد این منابع نتواند پاسخ دهد، سلسله تقاضای های جدید غیرواقعی بود چه آنهایی که فکر می کردند هر چه ریال دارند را به دلار تبدیل کنند و سفته بازی صورت گیرد، چه عده ای که فکر کردند این منابع را به صورت خروج سرمایه استفاده کنند.

سخنگوی دولت با انتقاد از این دو دیدگاه گفت: حق نداریم منابع مردم را که از نفت و صادرات حاصل می شود را به آسانی در اختیار عده ای قرار دهیم تا در کشورهای همسایه خانه و ویلا بخرند،حق نداریم منابع را در شرایط که فشار جهانی بر ایران است و تهدید می کنند ما را از نظر اقتصادی تحریم خواهیم کرد از دست بدهیم بلکه باید مدیریت بر عرضه و تقاضا داشته باشیم.

تنظیم قیمت یورو متناسب با دلار ۴۲۰۰ تومانی

نوبخت در خصوص جایگزینی یورو در مبادلات اظهار داشت: شکی در این نیست که می خواهیم دلار را از محاسبات کنار بگذاریم و در حوزه یورو کار کنیم چرا که یورو مانند دلار در وضعیت تحریمی قرار ندارد. افزایش نرخ یورو در روزهای اخیر متناسب با افزایش چشم گیر غیر واقعی دلار بود، اما وقتی دلار ۴۲۰۰ باشد سایر ارزها براساس ۴۲۰۰ تومان تنظیم می شود.

وی درباره نامه رئیس بانک مرکزی به مقام معظم رهبری برای جایگزینی ارز گفت: ازآنجایی که این نامه را شخص سیف نوشته، از آن بی اطلاع هستم.

این عضو کابینه دولت به انتقاد رئیس مجلس در خصوص شنیده شدن یک صدا از دولت در زمینه ارز اشاره کرد و توضیح داد: وقتی دولت می گویم یعنی مجموعه رسمی دولت، در دولت سی و چند نفر معاون رئیس جمهور و وزیر داریم هر یک می تواند نظراتی داشته باشند اما وقتی نوبت به جمع بندی و تصمیم گیری می شود همه از آن تبعیت می کنند.

نوبخت ادامه داد: الان همین وضع وجود دارد ممکن است درباره ارز عده ای پیشنهادی داشته اما یک استدلال قوی تر پذیرفته شد،افرادی که استدلال دیگر داشتند نظر آنها پذیرفته نشد اما وقتی نظر رسمی دولت از سوی رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و سخنگوی دولت گفته می شود دیگر نباید دوگانگی باشد.
بنابراین بیان رسمی همین بود، دولت بیان خود را در زمینه ارز تغییر نداده، همواره گفتم دولت با افزایش غیرطبیعی و غیر متعارف نرخ ارز مخالف است، درست بود پولی به دست دولت می آید اما به دلیل نارضایتی مردم روند افزایشی دلار به نفع دولت نبود، دولت تحت هیچ شرایطی اعتقاد ندارد دلار افزایش پیدا کند، پول کمتری داشته باشد اما ثبات اقتصادی و رفاه مردم را داشته باشیم راضی هستیم.

پیش بینی شاخص های اقتصادی

سخنگوی دولت با بیان اینکه در شاخص های اقتصادی دیگر وضعیت مناسبی داریم، اظهار داشت: نرخ بیکاری به نسبت سال گذشته تقلیل پیدا کرده، بازار سرمایه متعادل بوده، تنها در بازار پول آن هم در بخش ارز روند غیر قابلی وجود داشت، براساس گزارش اسفندماه سال گذشته صندوق بین المللی پول بررسی اقتصاد ایران با ۴۰ شاخص در ۷ بخش ، همه شاخص ها اقتصادی رو به رشد است.

نوبخت تاکید کرد: روند افزایشی قیمت دلار به خاطر مسائل سیاسی، روانی، مطالب مختلف بود و جایی هم عده ای هول زدند بعد زیر دست و پا له شدند، این معقول نیست هر کسی چند تومانی داشته باشد تبدیل به ارز کند اگر این شکل باشد تمام ذخایر بانک مرکزی یا حتی ذخایر بانک مرکزی آمریکا را بیاوریم کم می آوریم.فعلا در این شرایط ما برای همه نیازهای معقول مردم ارز داریم صادرات به ما اجازه می دهد این کار را انجام دهیم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false