×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
ارتش رژیم صهیونیستی درصدد تشکیل کادری برای بررسی پیامدهای سازش تل‌آویو و ریاض

ارتش رژیم صهیونیستی درصدد تشکیل کادری برای بررسی پیامدهای سازش تل‌آویو و ریاض

اخبار بین‌الملل پایشگر– رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که همچنان موانع و چالش‌های زیادی در مقابل توافق عادی‌سازی روابط با عربستان وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر به نقل از شبکه خبری المیادین، موریا ولبرگ، تحلیلگر امور سیاسی در شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: به رغم اینکه ما درباره توافق عادی‌سازی روابط با عربستان در مسیر درست هستیم اما موانع زیادی در راه است. این مسئله چالش بزرگی است. مذاکراتی در نهادهای امنیتی و نظامی درباره این توافق وجود دارد و در آینده نزدیک شخصیت‌های ارشد اسرائیلی به واشنگتن برای بررسی این مسئله خواهند رفت.

این رسانه‌ها از تشکیل کادر امنیتی عالی رتبه برای مقدمه‌چینی برای توافق عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان خبر دادند و اعلام کردند، موساد، کمیته انرژی هسته‌ای و ارتش پیشنهاداتی را درباره خواسته‌های عربستان به مسئولان سیاسی ارائه خواهند کرد.

سایت عبری زبان واللا اعلام کرد که ارتش رژیم صهیونیستی کادری را برای بررسی پیامدهای توافق عادی‌سازی روابط با عربستان و امکان توافق با غنی سازی اورانیوم توسط عربستان تشکیل خواهد داد. این کادر شامل نمایندگان سازمان اطلاعات نظامی، بخش استراتژیک و ایران، بخش برنامه‌ریزی، نیروی هوایی و بخش‌های دیگر وزارت جنگ است. نتایج بررسی‌ها به هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش و بعد از آن به یوآو گالانت، وزیر جنگ و کابینه ارائه خواهد شد. در این مرحله جدول زمانی واضحی برای اتمام این بررسی وجود ندارد.

از سوی دیگر شخصیت‌های سیاسی رژیم صهیونیستی از سستی فعالیت ریاست ستاد ارتش در دوره اخیر درباره عملیات استراتژیک از جمله اتخاذ طرح‌های عملیاتی و بخش ذخیره انتقاد کردند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی پیشتر قبل از دیدار جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نتانیاهو مذاکرات منظمی با مسئولان امنیتی رژیم صهیونیستی درباره شرط عربستان برای توافق با برنامه هسته‌ای در ازای عادی سازی روابط برگزار نکرده است و نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی نگران عدم مشارکت خود در جزئیات توافق با طرف‌های ذیربط است و بسیار ناراحت و از برخورد نتانیاهو در این راستا ناراضی است چرا که نشستی میان ارتش، شاباک، موساد و کمیته انرژی هسته‌ای برای بررسی تمام احتمالات برگزار نشده است.

در این راستا تزاخی هانگبی، رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی گفت، تمام طرف‌های ذیربط وقتی که زمان مناسب برای اتخاذ تصمیم برسد در مذاکرات شرکت خواهند کرد و همه بخشی از این روند خواهند بود.

منابع آگاه اعلام کردند که نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی به شدت نگران عدم اتخاذ یک موضع متحد از سوی این رژیم درباره شرط ارتقای برنامه هسته‌ای عربستان هستند.

گیلی کوهن، تحلیلگر امور سیاسی شبکه کان رژیم صهیونیستی اعلام کرد: عربستانی‌ها با تمام توان خود برای قانع کردن آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای تلاش می‌کنند و می‌گویند باید به ما برای برنامه هسته‌ای که خواهان آن هستیم مشروعیت بدهید. این مسئله طی هفته‌های اخیر در نشست کمیته انرژی هسته‌ای اتفاق افتاد. عربستان می‌گوید که مخالف بازرسی یا نظارت نیست و به اینجا بیایید تا ببینید که ما به قوانین پایبند هستیم. این مسئله برای مطمئن کردن آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

یک منبع اسرائیلی اعلام کرد، عربستانی‌ها برای قانع کردن طرف‌های دیگر درخصوص اینکه نمی‌خواهند چیزی را مخفی کنند، تلاش می‌کنند.

یک هیئت عربستانی سه‌شنبه در رام‌الله با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین درباره موضوع عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی صحبت کرد.

جمعه کاخ سفید اعلام کرد که مذاکرات برای عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان شاهد پیشرفت است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: مثل هر توافق پیچیده دیگری باید همه امتیاز بدهند.

پیشتر منابع آگاه اعلام کردند که عربستان قرار است به یک توافق نظامی با آمریکا برای دفاع از این کشور در ازای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی برسد.

این منابع اعلام کردند، حتی اگر رژیم صهیونیستی امتیازهای بزرگی به فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور مستقل ندهد باز هم این توافق پیش خواهد رفت.

در عین حال رسانه‌های عربستانی اعلام کردند که ریاض برای برقراری روابط با رژیم صهیونیستی با نظارت آمریکا عجله ندارد و مذاکره درباره مسائل و پرونده‌های مهم تا زمان رسیدن به نقطه اشتراک میان طرف‌های مذاکره کننده طولانی خواهد بود.

false
true
false
false

true