×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۲ مهر - ۱۴۰۲  
false
true
افزایش وحشتناک قیمت نان در شهرستان‌ها و به ستوه‌آمدن قشرآسیب‌پذیر/ تاوان بی‌تدبیری  برخی مسوولان را مردم نباید پرداخت کنند

افزایش وحشتناک قیمت نان در شهرستان‌ها و به ستوه‌آمدن قشرآسیب‌پذیر/ تاوان بی‌تدبیری برخی مسوولان را مردم نباید پرداخت کنند

اخبار بازار پایشگر- دولت ابراهیم رئیسی برخلاف اظهارات رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان مبنی بر ثبات قیمت کالاها و اجناس از سوی متولبان امر، بار دیگر اقدام به گران کردن کالای ضروری مردم کرد تا ثابت کند عملا طرفدار قشر محروم جامعه نیست.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، در حالی که این روزها افزایش گرانی‌ها و تورم بلای جان مردم شده و امکان زندگی بسیار معمولی را هم از آنها سلب کرده، شاهد هستیم که با چراغ سبز دولت و مجلس، مهمترین قوت مردم یعنی نان با افزایش بیش از ۴۰ درصدی در چندین استان کشور مواجه شده و در سکوت خبری دولت می‌‍‌‌‌رود که کم کم در بازار خود را بر مصرف کنندگان تحمیل کند.

متاسفانه با سپرده شدن اختیارتنظیم بازار نان به استان‌ها، چند روزی است شاهد افزایش قیمت نان هستیم. نانوایی‌های آزادپز زودتر از همه سراغ افزایش قیمت رفتند تا مدیریت بازار را به دست گیرند. این رویه در حالی ادامه دارد که بزودی افزایش قیمت‌ها به تهران و شهرهای بزرگ کشور نیز سرایت خواهد کرد.
سپرده شدن تصمیم‌گیری از مرکز به استان‌‌‌ها، اولین بار ۱۳تیرماه از سوی سخنگوی طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان، مطرح شد.

بر این اساس در هر استان یک کارگروه آرد و نان وجود دارد که حالا مسئول تنظیم قیمت نان است. در این میان، اتحادیه‌های نانوایی‌های سنتی اعلام کردند که هنوز از سوی دولت ابلاغیه‌ای برای اعمال افزایش قیمت نان دریافت نکرده‌اند. در این مورد، رئیس اتحادیه نانوایان سنگکی تهران اعلام کرد: «هنوز در مورد افزایش قیمت نان دستورالعملی از سوی وزارت کشور ابلاغ نشده و نانوایان باید نان را با قیمت مصوب به مردم عرضه کنند.»

 


عضو کمیسیون برنامه‌ و ‌بودجه مجلس نیز در این باره گفت: در شرایط کنونی و با توجه به افزایش هزینه‌های جانبی، برخی نانوایان مجبور به افزایش قیمت نان شده‌اند.جعفر قادری افزود: بخش عمده‌ای از قیمت نان مربوط به آرد و گندم است، قیمت آرد و گندم نیز توسط دولت افزایش نیافته، بلکه هزینه‌های جانبی ازجمله هزینه آب، برق و… اضافه شده و طبیعی است با توجه به افزایش این هزینه‌ها اگر تغییری در قیمت نان صورت نگیرد نانوایی‌ها ناچار به تعطیلی کسب‌ و‌کار خود می‌شوند.
البته وی به این نکته اشاره نکرد که تا کی مردم باید تاوان ندانم کاری‌های برخی مسوولان بی‌تدبیر را تحمل کنند.

به نظر می‌رسد طبق معمول این مردم هستند که باید در تمام اوقات سال به ساز همه گران فروشان که حالا ظاهرا دولت و مجلس هم غیر مستقیم به آنها چراغ سبز نشان دادند، برقصند و صدایشان هم درنیاید.
کارشناسان و دلسوزان نظام همواره توصیه می‌کنند که دولت و مجلس در این شرایط سخت و دشوار که مردم با انبوه مشکلات اقتصادی مواجه هستند، گران کردن کالاهای مصرفی و ضروری آنها همچون نان، مانند راه رفتن روی لبه تیغ می‌ماند که هرلحظه ممکن است پای رونده را قطع کند.
به گفته بسیاری از اقتصاددانان متاسفانه دولت توانایی اداره امور را از دست داده و به جای کنترل و نظارت بر امور، فقط از جیب مردم مایه گذاشته و بار سنگین گرانی‌ها را مستقیم بر دوش آنها تلمبار می‌کند.
ظاهرا در سالی که طبق اظهارات مقام معظم رهبری قرار بوده و هست که گرانی نداشته باشیم بیش از هر زمانی شاهد این رخداد تلخ هستیم و هیچکس هم پاسخگو نیست.

false
true
false
false

true