×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ فروردین - ۱۴۰۲  
false
true
روز تلخ و سیاه بازار بورس/ کاهش ۵۷۰۰۰ واحدی شاخص کل/سهامداران به خاک سیاه نشستند

روز تلخ و سیاه بازار بورس/ کاهش ۵۷۰۰۰ واحدی شاخص کل/سهامداران به خاک سیاه نشستند

اخبار بورس پایشگر-بورس تهران امروز با فشار عرضه بسیار بالایی روبه‌رو بود و در نهایت شاخص کل با کاهش ۳.۶۲ درصدی به عدد ۱ میلیون و ۵۴۲ هزار واحدی رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر ، بورس تهران امروز با فشار عرضه بسیار بالایی روبه‌رو بود و در نهایت شاخص کل با کاهش ۳.۶۲ درصدی به عدد ۱ میلیون و ۵۴۲ هزار واحدی رسید.

شاخص هم وزن نیز با کاهش ۳‌.۸ درصدی از سقف تاریخی خود فاصله گرفت و به عدد ۴۸۴ هزار واحد رسید.

ارزش معاملات خرد بازار سهام امروز ۸۱۰۰ میلیارد بوده که از این مقدار ۴۸۰۰ میلیارد متعلق به بازار بورس، ۲۳۰۰میلیارد متعلق به فرابورس و ۱۰۰۰ میلیارد متعلق به صندوق های سهامی بوده است که از این بین بیشترین ارزش معاملات متعلق به گروه خودرو و قطعات و سپس فلزات اساسی بوده است.

در بین نمادهای بازار سهام بیشترین ارزش معاملات متعلق به پالایش و سپس خودرو بوده است.

امروز خروج پول سنگینی از بازار سهام رخ داد و حقیقی ها اقدام به خروج ۲۱۰۰ میلیارد پول از بازار سهام کردند. بیشترین خروج پول حقیقی از گروه فلزات اساسی و سپس شیمیایی ثبت شده است.

سرانه فروش حقیقی‌ها در بازار امروز ۳۱.۵ میلیون تومان و سرانه خرید آن‌ها ۲۲.۸ میلیون تومان بوده که نشان دهنده دست برتر خرس‌ها در کلیات معاملات امروز بازار سهام است.
در این باره علی فراقی گفت: با توجه به نحوه رفتار معاملات بازار امروز میتوان به یک نکته اساسی در خصوص سرمایه گذاری و فعالیت چه در بازار سرمایه یا چه در دیگر بازار ها رسید و آن موردی به نام ابهام در سرمایه گذاری است.

بورس پر ابهام و خونین

بورس امروز را با ریزش سنگینی آغاز کرده است در صورتی که امروز با ریزش ۴۸ هزار واحدی تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح یک موج هراس را در دل سرمایه گذاران راه انداخته است.

فراقی افزود: اگر بخواهیم در قدم اول از لحاظ نموداری به بازار نگاه کنیم و بعد از آن همان زمان ها را از لحاظ اتفاقات بررسی کنیم متوجه میشویم که زمانی بازار با اخبار، تصمیمات و رفتار های مختلفی همراه شود آن را به سمت بی تصمیمی و عقب نشینی فعالان آن بازار خواهد برد موردی که علاوه بر پتانسیل به شدت بالای بازار سرمایه برای رشد به دلیل موارد مختلف که مورد نظر انواع مدل سرمایه گذارانی میباشد که سعی بر سرمایه گذاری دارند ولی به دلیل عدم ثبات در تصمیمات و اقدامات یک شبه در سایه ابهام فرورفته است که حتی ریسک پذیر ترین افراد را مجبور به عقب نشینی نموده است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: موردی که بیشتر به چشم خواهد خورد اگر نمادهای بازار نیمه معاملات امروز را با معاملات بهتری پیگیری کنند باز هم به سمت نواحی خود برمیگردند که نیاز بالایی به حمایت و افزایش ورود پول خواهند داشت که در صورت نبودن این حجم از نقدینگی و عدم وجود خریدار قدرتمند احتمال عدم موفقیت در ادامه حرکت را ممکن می سازد.

فراقی افزود: آخرین نکته ای هم که به طور واضحی قابل توجه است هرچند بازار در وضعیت بسیار ضعیف تری در حال عمل است ولی طبق تجربیات و بازگذشت به حرکات قیمتی گذشته به خوبی آینده ای قابل دیدن است که همانند موج های رشدی گذشته باید منتظر یک حرکت شارپ تر از دیروز باشیم موردی که سرکوب ها و توقف قیمتی بیشتر نمادهای بازار آن را محتمل تر و قوی تر خواهند دید.

علی فراقی در پایان گفت: در کلام آخر هم کلید رهایی و نشانه قابل توجه بازار حجم معاملات بازار است که از زمان رشدی بازار با یک روند صعودی دنبال گردید و پس از آن به خوبی قبل تر روندی افتی نمودارهای شاخص یک واگرایی منفی از لحاظ همراهی حجم بازار را به نمایش میگذاشتند که بازار میتواند در حال حاضر با جابه‌جایی دوباره حجم در مسیر صعودی ادامه مسیر را زودتر از کندل ها و نمودارهای شاخص برای فعالان نشان دهد.

false
true
false
false

true