×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
توافق برای ارتقاء همکاری ها در راستای ورود کالای ایرانی از طریق بالکان به اروپا

توافق برای ارتقاء همکاری ها در راستای ورود کالای ایرانی از طریق بالکان به اروپا

اخبار سیاسی پایشگر، وزیر خارجه کشورمان از توافق برای ارتقای همکاری ها در زمینه ورود کالاهای ایرانی از طریق حوزه بالکان به اروپا خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر،‌ حسین امیرعبداللهیان در پایان سفر منطقه ای به حوزه بالکان و پیش از ترک سارایوو به مقصد تهران، در خصوص دیدارهای اخیرش در این کشور گفت: در جریان سفر تقریبا یک و نیم روزه به سارایوو با همتای خودم توافق کردیم که حجم تبادل تجاری را با سرعت افزایش دهیم؛ هر چند در ۹ ماه گذشته ۵۳ درصد رشد را شاهد هستیم، اما این کافی نیست.

وی افزود: برای توسعه گردشگری بین منطقه بالکان و جمهوری اسلامی ایران توافق کردیم نسبت به برقراری پرواز مستقیم اقدام شود.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: به دلیل این که بوسنی و هرزگوین اخیرا از انتخابات خارج شدند و در آستانه تشکیل دولت هستند در مورد اوضاع داخلی در این کشور و همچنین در حوزه بالکان با مقامات دیگر بوسنی و هرزگوین از جمله آقای باقر علی بگوویچ که از رهبران مهم در این منطقه هستند و همچنین با رئیس هیات علمای مسلمین در بوسنی و هرزگوین دیدار و رایزنی داشتیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در تمامی زمینه های مورد علاقه طرفین شاهد رشد، پویایی و تحرک هر چه بیشتر باشیم.

وزیر خارجه در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که آیا حوزه بالکان می‌تواند دروازه ورود کالاهای ایرانی به اروپا باشد؟ گفت: در همین چارچوب همکاری هایمان جریان دارد و توافق کردیم که این مسیر را ارتقاء دهیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به این که سفر ما به حوزه بالکان از اولویت های برنامه های من به قاره اروپا بود، گفت: ما توانستیم به دو کشور صربستان و بوسنی و هرزگوین در فرصت محدودی که داشتیم سفر کنیم.

وی افزود: گفتگوهای بسیار مهمی با توجه به مشترکات هویتی و فرهنگی که بین ایران و حوزه بالکان وجود دارد در صربستان داشتیم. در زمینه همکاری های صنعتی، فنی، دانشگاهی، علمی و تجاری اتفاقات بسیار خوبی با مقامات صربستان داشتیم.

وزیر خارجه یادآور شد: از جمله ویژگی های بالکان وجود جامعه قوی ایرانیان در کشورهای این حوزه است که ایرانیان عزیز مقیم در این کشورها از جمله موضوعات و رسیدگی به برخی از مشکلات آنها و سرعت دادن به حل مسائل کنسولی آنها در دستور کار ما قرار داشت.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک روسای جمهور دو کشور با یکدیگر ملاقات خواهند داشت و ما امیدوار هستیم که بر اساس دعوتی که در این سفر از رئیس جمهور صربستان به عمل آوردم‌ بتوانیم‌ در آینده مورد توافق شاهد سفر ایشان به ایران باشیم.

false
true
false
false

true