×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
خبرهای بد برای اوکراین/ دو عضو ناتو دست از حمایت برمی دارند

خبرهای بد برای اوکراین/ دو عضو ناتو دست از حمایت برمی دارند

اخبار بین‌الملل پایشگر– همزمان با ادامه ضدحملات در اوکراین علیه روسیه، خبرهای بد از سوی آمریکا و اسلواکی به عنوان دو متحد ناتویی اوکراین، حاکی است که کی‌یف دیگر نمی تواند از این دو کشور کمکی دریافت کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، نشریه نیوزویک نوشت: درحالیکه اوکراین به ضدحملات خود علیه روسیه برای بازپس گیری اراضی اشغالی دل خوش کرده و به آن ادامه می دهد، اخبار نگران کننده ای از دو متحد کی‌یف در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شنیده می شود.

پس از آن که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در فوریه ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) به اوکراین حمله کرد، ناتو در نقش یک متحد مهم برای کی‌یف ظاهر شد. این ائتلاف نظامی از همین رو تاکنون ده ها میلیارد دلار در اختیار اوکراین قرار داده است.

با این وجود در روزهای اخیر از سوی آمریکا و اسلواکی به عنوان دو متحد عضو ناتو خبرهای بدی به دست اوکراین رسیده است که تهدید کرده اند با ادامه جنگ، میزان کمک‌های بشردوستانه و نظامی دریافتی کی‌یف را پایان خواهند داد.

کنگره آمریکا روز شنبه یک لایحه بودجه موقت کوتاه مدت ۴۵ روزه را تصویب کرد که در نهایت مانع از تعطیلی دولت شد، اما سایر اولویت های دولت جو بایدن از جمله کمک به کی‌یف را از دستور کار خارج کرد.

بایدن در لایحه پیشنهادی خود ۳۰۰ میلیون دلار برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین و آموزش سربازانش درخواست کرده بود. اما این بودجه در لایحه تصویب شده گنجانده نشده، زیرا کمک به این کشور اروپای شرقی به یک نقطه بن بست میان دموکرات ها و جمهوری خواهانی بدل شده که استدلال می کنند بجای ارسال کمک به اوکراین، این بودجه باید در داخل هزینه شود.

براساس داده های موجود، آمریکا از ژانویه ۲۰۲۲ (یک ماه پیش از آغاز جنگ در اوکراین) تا ژوئیه ۲۰۲۳ (تیر ۱۴۰۲) ۴۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک نظامی و سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار کمک بشردوستانه به اوکراین ارائه داده است. علاوه بر این ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار دیگر هم کمک مالی از سوی آمریکا به اوکراین ارسال شده که در مجموع حدود ۷۷ میلیارد دلار است. این بدان معناست که آمریکا بیش از هر کشور دیگری کمک کرده زیرا نهادهای اتحادیه اروپا (EU) در مجموع بیش از ۸۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین ارائه کرده اند.

حمایت اسلواکی از روسیه

همزمان در اسلواکی پس از آنکه رابرت فیکو رهبر حزب پوپولیستی سوشال دموکراسی، حزب خود را در انتخابات پارلمانی به پیروزی رساند، اوکراین خبر بد دیگر را از این متحد عضو ناتو دریافت کرد.

اسلواکی به عنوان همسایه غربی اوکراین در بحبوحه تهاجم روسیه، جنگنده های میگ- ۲۹ متعلق به دوران شوروی را در اختیار این کشور قرار داد. اما حالا فیکو متعهد شده کمک های نظامی اسلواکی را متوقف کند و اعلام کرده است که تنها از بسته های کمک بشردوستانه حمایت خواهد کرد. علاوه بر این، وی با اعمال تحریم‌ها علیه مسکو نیز مخالفت کرده است.

این رهبر جدید اسواکی، پیش از پیروزی در انتخابات در مصاحبه ای با روزنامه تلگراف نیز تاکید کرده بود که تسلیح اوکراین چیزی جز کشتار به دنبال ندارد.

در سوی دیگر میدان، پوتین خبرهای خوبی دریافت می کند


در سمت چپ رابرت فیکو نخست وزیر جدید اسلواکی و در سمت راست ولادیمیر پوتین

فیکو که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۶ به قدرت رسیده بود و در همان زمان نیز روابط بسیاری نزدیکی با مسکو داشت، بار دیگر با پیروزی در انتخابات، راه را برای کاهش حمایت این کشور از اوکراین در مبارزه با روسیه هموار کرد.

ناظران نیز می گویند فیکو که به تدریج ضدغربی‌تر هم شده، می‌تواند اسلواکی را در راستای همسویی با مجارستان، به سمت کرملین سوق دهد.

ویکتور اوربان رئیس‌جمهوری مجارستان نیز صبح دیروز یکشنبه با انتشار پستی در توییتر نوشت: «حدس بزنید چه کسی برگشته است! به رابرت فیکو به خاطر پیروزی غیرقابل انکارش در انتخابات پارلمانی اسلواکی تبریک می‌گویم».

میلان نیک تحلیلگر شورای روابط خارجی آلمان نیز در این مورد به روزنامه فایننشال تایمز گفت: «اکنون وظیفه غرب این است که اسلواکی را از دست ندهد و با فیکو تعامل سازنده داشته باشد. هرچند من فکر می کنم که مسکو در حال جشن گرفتن شکاف در شرق اروپا است و مجارستان دیگر تنها نیست».

false
true
false
false

true