×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲  
false
true
رئیسی: برای توسعه گردشگری نیازی به عدول از اصول نیست؛ باید طرحی نو درانداخت

رئیسی: برای توسعه گردشگری نیازی به عدول از اصول نیست؛ باید طرحی نو درانداخت

اخبار سیاسی پایشگر- آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: برخی بهانه می‌آورند و می‌گویند اگر بخواهیم گردشگری فعال شود باید نسبت به یکسری اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم، این حرف نادرستی است. با حفظ اصول امروز جاذبه‌ها در ایران اسلامی به میزانی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، سخنرانی «آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور، صبح امروز در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته گفت: سیر و سفر همواره مورد تاکید قرار گرفته است. سیر و سفر فقط نگاه کردن صرف نیست بلکه نگاه با مطالعه و فکر و اندیشه است. خواست اسلام آن است که انسان‌ها از احوال پیشینیان مطلع شوند. «پیامبر داستان پیشنیان را برای مردم بازگو کن شاید اندیشه کنند» لیکن دستور به سیر و سفر هم همراه با نگاه، نظر و دقت و مطالعه همراه با عبرت گرفتن است.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: موضوع گردشگری یکی از بحث‌های مهم در حوزه اقتصادی است و شتاب دهنده اقتصاد کشورها است. اینکه دولت‌ها نسبت به توسعه و فعال شدن گردشگری در کشورهایشان بسیار تاکید دارند برای این است که گردشگری هم پیشران اقتصادی و هم شتاب‌دهنده اقتصادی است. بنابراین توجه به گردشگری امروز به عنوان یکی از حوزه‌های اقتصادی مطرح است و به عنوان اقتصاد گردشگری از آن بحث می‌شود.

آیت‌الله رئیسی گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای تمدنی کهن و میراثی گرانقدر است، طبیعت چهار فصل زیبای ایران و هم ظرفیت‌های بسیاری است که کشور دارد. گردشگری طبیعی، گردشگری فرهنگی، نگاه به این تمدن کهن و آثار تمدنی و میراث گرانقدر بسیار حائز اهمیت است.

رئیس جمهور عنوان کرد: اگر ما می‌خواهیم در اقتصاد تک‌محصولی نباشیم و فقط به نفت اتکا نکنیم یکی از حوزه‌های مهم که می‌تواند در اقتصاد مطرح باشد گردشگری است زیرا ما را از تک‌محصولی بودن جدا کرده و اقتصاد گردشگری و درآمد از گردشگری را فعال می‌کند.

آیت‌الله رئیسی افزود: امروز بسیاری در دنیا هستند که مایلند از کشور ما و هم طبیعت زیبا و هم آثار تمدنی ایران اسلامی دیدن کنند لیکن دشمنان با ایران‌هراسی به دنبال آن هستند که مردم دنیا را با این علاقه‌ای که برای آمدن به ایران دارند منصرف کردند

رئیس جمهور تصریح کرد: کار مدیران و مسئولان در حوزه‌های دولت، وزرا این است که حضور گردشگران را در کشور تسهیل و آسان کنند. یکی از گام‌هایی که در دولت برداشته شده لغو روادید بوده که اخیرا نسبت به ۳۳ کشور انجام شد و آقای وزیر هم اشاره کردند و این زمینه بسیار خوبی را برای حضور گردشگران در کشور فراهم می‌کند.

برای توسعه گردشگری نیازی به عدول از اصول نیست

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: برخی بهانه می‌آورند و می‌گویند اگر بخواهیم گردشگری فعال شود باید نسبت به یکسری اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم، این حرف نادرستی است. با حفظ اصول امروز جاذبه‌ها در ایران اسلامی به میزانی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

رئیس جمهور گفت: تسهیل در رفت و آمد، حمل و نقل، اسکان و تغذیه مناسب بسیار در زمینه جذب گردشگران اهمیت دارد یعنی کسی که به ایران می‌آید از لحظه ورود که در فرودگاه آغاز می‌شود تا محل اسکان و محل‌هایی که مورد نظر او برای گردش کردن و سر زدن به مناطق و مراکز مختلف است، بسیار آسان رفت و آمد کند و مانعی وجود نداشته باشد تا با آرامش به کشورش بازگردد.

آیت‌الله رئیسی یادآور شد: وقتی به کشورش بازگشت، بگوید «بسیار به ما خوش گذشت و توانستیم به همه اهداف خودمان در گردشگری برسیم و اگر فرصت بعدی ایجاد شود می‌خواهم همین سفر را تکرار بکنم و به مراکزی بروم که نتوانستم به آن سر بزنم» این بهترین مُبلغ برای گردشگری است.

آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: برخی بهانه می‌آورند و می‌گویند اگر بخواهیم گردشگری فعال شود باید نسبت به یکسری اصول و مبانی تجدیدنظر کنیم، این حرف نادرستی است. با حفظ اصول امروز جاذبه‌ها در ایران اسلامی به میزانی است که بسیاری از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

رئیس جمهور اضافه کرد: نسبت به انجام کارهای ستادی و اجرایی برای تسهیل گردشگری، وزارتخانه‌، دستگاه‌ها و سازمان‌ها اقدام کنند و نسبت به اقدامات میدانی و اجرایی، مسئولین و آژانس‌ها. بسیار اهمیت دارد که با گردشگر چگونه برخورد شود و گردشگر احساس آرامش کند و احساس کند به اهداف خود رسیده و توانسته از فرصتی که داشت به خوبی استفاده کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: توسعه گردشگری حتما می‌تواند گردشگران را با فرهنگ، تاریخ و تمدن ما آشنا کند و این تصویر نادرستی که برخی، از ایران اسلامی در رسانه‌ها ساختند، تصحیح کند. می‌تواند القا تصاویر نادرست را به دیدن تصاویر صحیح و خبرهای دقیق تبدیل کند. چون دشمن به دنبال این است که از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیاری که امروز در ایران است، یک تصویر نادرست القا کند.

گردشگری می‌تواند القائات دشمن را نقش بر آب کرده و تصویر درستی از ایران مخابره کند

وی افزود: یک آقایی از سفرای کشورهای مختلفی که در ایران دفتر نمایندگی دارد، روز ۲۲ بهمن که برای تبریک آمده بود، به من گفت که «مأموریت من در ایران تمام شده است و ظرف یکی دو روز آینده برای رفتن به کشور خودم هستم. من تا دیروز سفیر کشور خودم بودم و از امروز سفیر جمهوری اسلامی ایران در تمام دنیا خواهم بود. من به تمام دنیا خواهم گفت که آنچه از ایران القا کردند، نادرست بوده است. ایران اسلامی آن چیزی نیست که برخی تصور کردند. من چند سال در ایران بودم و با ایرانیان زندگی کردم و آنها را می‌شناسم. من دیگر از این ببعد سفیر شما خواهم بود.» این نگاه درست است.

رئیس جمهور ادامه داد: یعنی گردشگری می‌تواند این آثار را داشته باشد که القائات دشمن را نقش بر آب کند و بتواند تصویر درستی از ایران مخابره کند.

در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش گردشگر داشتیم

آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش گردشگر داشتیم. معلوم می‌شود که کرونا یک مانع جدی بوده است؛ ولی نه فقط برای ما، برای همه کشورها. دوستان از فرصت از بین رفتن کرونا استفاده کرده و فضا را برای حضور گردشگران آماده کردند. با پیگیری‌های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشوق‌هایی برای بخش‌های گردشگری در نظر گرفتند که برای این امر، ۲۰ مصوبه در هیأت دولت وجود دارد. من با قرار دادن مشوق‌های بیشتر در این رابطه موافق هستم.

در سال جاری بیش از ۵۰ درصد افزایش گردشگر داشتیم.با پیگیری‌های وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشوق‌هایی برای بخش‌های گردشگری در نظر گرفتند که برای این امر، ۲۰ مصوبه در هیأت دولت وجود دارد.
وی گفت: ما هم میراث فرهنگی، هم گردشگری و هم صنایع دستی داریم. فعال شدن گردشگری هم بر میراث فرهنگی تأثیرگذار است و هم بر صنایع دستی. صنایع دستی یکی از آن کارهای ارزشمندی است که امروز به دست توانای زنان و مردان انجام می‌شود. خلق صنایع دستی به دست توانا و هنرمند آنها است. آثار بسیار زیبایی برای زندگی مردم که می‌تواند بازار خیلی خوبی پیدا کند.

رئیس جمهور تأکید کرد: میراث کهن ما، میراث فرهنگی باید نگهداری شود. اگر درست نگهداری شود و مورد استفاده قرار نگیرد، میرایی پیدا می‌کند. بزرگان میراث فرهنگی می‌گویند اگر شما درِ یک مرکز مربوط به هزار سال قبل را بستید، این دچار میرایی می‌شود. زنده بودن میراث فرهنگی در این است که خوب نگهداری شود و مورد استفاده قرار بگیرد؛ استفاده با حفظ میراثی. در ایی صورت است که دچار میرایی نخواهد شد.

رییس جمهور ادامه داد: زنده بودن میراث فرهنگی ما در این است که گردشگری فعال شود بنابراین میراث فرهنگی و صنایع دستی ملزم به فعال شدن حوزه گردشگری است.

وی با بیان این که در کنار گردشگری فرهنگی و طبیعی، گردشگری سلامت هم داریم گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در حوزه پزشکی حرف اول را در منطقه می زند؛ در دنیا جزو کشورهایی هستیم که در زمینه محصولات و تجهیزات پزشکی حرفی برای گفتن دارد.

آیت الله رییسی با بیان این که ۹۸ درصد از داروهای کشور ساخت داخل است، افزود: امروز در ایران در حوزه تولید دارو کار دانش بنیان صورت می گیرد و شرکت های دانش بنیان فعال هستند و نیروهای کارآزموده متخصص که در دانشگاه های ما تربیت شده اند امروز دستان توانمند آنها می تواند سلامت را به افراد بیمار برگرداند.

رییس جمهور با بیان این که ۲۷۷ مرکز درمانی در کشور آماده پذیرش گردشگر سلامت است، ادامه داد: امروز بیشتر کشورهای منطقه ترجیح می دهند به جای این که برای معالجه به اروپا بروند به ایران بیایند.

رییس جمهور با بیان این که ۲۷۷ مرکز درمانی در کشور آماده پذیرش گردشگر سلامت است، ادامه داد: امروز بیشتر کشورهای منطقه ترجیح می دهند به جای این که برای معالجه به اروپا بروند به ایران بیایند چرا که احساس آنها این است که کار درمان در ایران ارزان تر ، سهل تر و موثر تر است.

وی با تاکید بر این که حوزه گردشگری فناورانه باید فعال تر عمل کند، گفت: در جمهوری اسلامی ایران برای دانش پژوهان، دانشمندان و کسانی که به دنبال نوآوری و کارهای فناورانه اند علاوه بر تهران در مراکز استانها پارک های علم و فناوری است بنابراین یکی از حوزه هایی که می تواند حوزه گردشگری را فعال کند پارک های علم و فناوری است.

آیت الله رییسی ادامه داد: برای بعضی از مسوولان کشورهایی که به ایران سفر می کنند، برنامه بازدید از پارک علم و فناوری داریم که برای آنها این بازدید بسیار دلنشین بوده است چرا که پیشرفت های جمهوری اسلامی در این بازدیدها به نمایش گذاشته می شود و این خود یکی از راه های فعال کردن حوزه گردشگری فناورانه است.

وی با بیان این که سرمایه گذاری در زمینه گردشگری ضروری است، گفت: از استانداران می خواهم که برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری فعال تر عمل کنند. چرا که همه استان های ما زمینه گردشگری دارند، از همه استانداران، وزیران و سازمان ها می خواهم به حوزه گردشگری به عنوان حوزه اقتصاد پیشران و شتاب دهنده دیگر حوزه های اقتصادی اهمیت بدهند.

آیت الله رییسی در ادامه درباره گردشگری زیارت گفت: مرقد نورانی حضرت رضا (ع) و امام زادگان پیوست مهاجرت موسی بن الرضا به ایران و مراکز این گونه مربوط به حوزه گردشگری زیارت است بنابراین مساله گردشگری زیارت بسیار اهمیت دارد .

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

پیشتر عزت‌الله ضرغامی خبر داده بود که نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته از امروز ۲۳ بهمن ماه به صورت وسیع‌تر و گسترده‌تر به نسبت ادوار قبل برگزار خواهد شد.

این نمایشگاه بزرگترین نمایشگاه گردشگری در کشور است؛ تفاوت نمایشگاه امسال این است که فضاهای محل دائمی نمایشگاه‌های تهران نسبت به سال قبل به گردشگری اختصاص پیدا کرده و صنایع دستی که همزمان با این نمایشگاه برپا می‌شد، از آن حذف شده است تا از روز سوم تا ششم اسفند ماه در قالب نمایشگاه ملی به صورت جداگانه برگزار شود.

این نمایشگاه صبح امروز و با حضور آیت‌الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان، عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین زوراب پولولیکاشویلی رئیس سازمان جهانی گردشگری ملل متحد افتتاح خواهد شد.

false
true
false
false

true