×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
زندان رجایی‌شهر کتابخانه می‌شود

زندان رجایی‌شهر کتابخانه می‌شود

اخبار اجتماعی پایشگر- سرپرست فرمانداری کرج با بیان اینکه با اشاره به احداث کتابخانه مرکزی کرج در زندان رجایی شهر گفت: البرز باسوادترین استان بعد از تهران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، یحیی رمضانی ظهر دوشنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرج ضمن تبریک فرا رسیدن هفته وحدت و فراجا، با تاکید بر ضرورت ایجاد بسترهای مطالعه و کتابخوانی گفت: باید این امکان فراهم شود که کتاب ارزان و با سهولت در اختیار علاقمندان به مطالعه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه یکی از شاخصه‌های کشورهای توسعه یافته میزان مطالعه و کتابخوانی است است، بیان کرد: استان البرز باسوادترین استان بعد از شهر تهران است و باید بسترهای مطالعه عمومی در آن افزایش یابد.

رمضانی گفت: برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه ای باید همانند نهضت مدرسه سازی، نهادهای خیریه کتابخانه ساز را توسعه داد و شیوه‌های ترغیب و تشویق را تغییر دهیم و ذائقه‌های جدیدی را برای مشارکت خیرین به کار بگیریم.

وی افزود: خیرین کتابخانه ساز بهترین الگو و نماد برای معرفی المان‌های فرهنگی در این زمینه به شمار می‌روند.

سرپرست فرمانداری کرج بیان کرد: در این راستا باید بنیادهای خیرین و مجامع مرتبط فعال شوند.

سرپرست فرمانداری کرج در ادامه تاکید کرد: تمامی طرح‌ها و پروژه‌های شهری باید با پیوست کتابخانه به بهره برداری برسد.

رمضانی در ادامه با دریافت گزارشی از فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی و بررسی وضعیت پرداخت سهم نیم بهای شهرداری‌ها بر ضرورت شفافیت پرداخت تاکید کرد و گفت: شهرداران حق قانونی خود در پرداخت ماهیانه نیم درصد کتابخانه‌ها به موقع اجرایی کنند.

وی همچنین با اشاره به جایگاه قانونی شورای نهاد کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: این شورا یک نهاد قانونی است و مدیران دستگاه‌ها به عنوان اعضا حقیقی و حقوقی این مجموعه موظف هستند تا نیروی ثابت خود را در این زمینه معرفی کنند.

سرپرست فرمانداری کرج در خصوص تعیین تکلیف کتابخانه نیمه تمام ماهدشت نیز گفت: به صورت مولدسازی این طرح به شهرداری واگذار خواهد شد و تجهیز و تکمیل آن نیز توسط شهرداری انجام می‌گیرد.

عملکرد ۶ ماهه نخست ۱۴۰۲ نهاد کتابخانه های کرج

طبق اعلام ذکریاپور رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کرج، در مجموع ۳۲ باب کتابخانه (نهادی و مشارکتی) در استان البرز فعال است که ۲۰ باب آن حدود ۴۳ درصد مربوط به شهرستان کرج است. سهم شهرهای کرج از نهاد کتابخانه ها در مرکزیت کرج ۸ باب، ماهدشت ۲ باب کتابخانه، محمدشهر ۴ باب کتابخانه، گرمدره یک کتابخانه، کمالشهر ۳ باب، آسارا یک باب کتابخانه و یک کتابخانه سیار فروغ دانایی است.

وی بیان کرد: پراکندگی موجود کتابخانه ها بر اساس منطقه بندی شهری نیز اینگونه است که شهرداری منطقه یک کرج ۲ باب کتابخانه دارد، شهرداری منطقه دو ۲ باب، شهرداری منطقه ۴ یک کتابخانه وشهرداری منطقه ۵ هیچ کتابخانه ای ندارد.

رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کرج تصریح کرد: در نیازسنجی‌های صورت گرفته طبق استانداردهای اعلام شده شهرداری آسارا باید حداقل ۲ کتابخانه داشته باشد، گرمدره که اکنون یک کتابخانه دارد باید از ۴ کتابخانه برخوردار باشد. شهرداری کمالشهر از ۳ کتابخانه باید به ۵ کتابخانه برسد، شهرداری ماهدشت از ۲ کتابخانه به ۴ کتابخانه و محمدشهر نیز از ۴ کتابخانه بر اساس افق چشم انداز باید ۷ کتابخانه احداث کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کتابخانه های عمومی شهرستان کرج ۳۷ هزار و ۸۵۱ عضو دارند و این آمار نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۷ برابر افزایش داشته است. منابع کتابخانه ای کرج تعداد ۵۷۶ هزار و ۸۷۰ جلد کتاب است که در کتابخانه های شهرستان در اختیار کتابخوانان قرار دارد. کتابخانه سیار روستایی کرج نیز با ۲ هزار عنوان کتاب، ۳۸۴ عضو دارد.

ذکریاپور گفت: کتابخانه نابینایان امیرکبیر نیز از بخش‌های فعال فرهنگی شهرستان کرج است که با ۸۸۰ جلد کتاب بریل به نابینایان خدمات ارائه می‌دهد. این کتابخانه ۵ هزار و ۸۹۶ کتاب صوتی را در اختیار اعضای خود قرار داده است.

وی اظهار کرد: سهم اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کرج در سال جاری یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بوده است. شهرداری گرمدره در پرداخت سهم نیم درصد شهرداری‌ها جزو شهرداری‌های برتر استان است.

رئیس نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان کرج متذکر شد: با طرح تعطیلی زندان رجایی شهر کرج قرار است یک باب کتابخانه مرکزی به همت استاندار محترم و با پیگیری مسئولان در سطح شهرستان و استان البرز راه اندازی شود.

false
true
false
false

true