×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۱۹ بهمن - ۱۴۰۱  
false
true
سرایداری شغل مناسب برای معلمان متخلف

سرایداری شغل مناسب برای معلمان متخلف

 

گروه یادداشت و تحلیل پایشگر-اکرم محمدی

بعد ازدو سال  و نیم آموزش غیر حضوری و آنلاین ، بالاخره  سال تحصیلی با حضور دانش آموزان  از اول مهر در مدارس آغاز شد.

اگرچه طی این دوسال ،آموز ش و پرورش سعی کرد که کمبودهای ناشی از آموزش غیرحضوری ، احساس نشود اما متاسفانه از این آزمون سربلند بیرون نیامد و گواه این ادعا هم افت تحصیلی دانش آموزان است که بارها و بارها توسط مسئولان مختلف این وزارتخانه اعلام شد. البته در این میان نباید کم کاری معلمان را هم دوراز نظر داشت .هرچند در میان معلمان هم کسانی بودند که از دل و جان مایه گذاشتند اما آموزش حضوری و غیر حضوری با هم بسیار متفا وت است.

دوسال فاصله از  کلاس ، زمان کمی نبود و در این میان پشتِ دانش آموزان و معلمان هم باد خورد.با همه اما و اگرها و مشکلات  ،مدارس دوباره شروع به کار کرده اند اما هنوز چند روز از آغاز کار مدارس نگذشته ، شاهد اخبار ناخوشایندی از معلمی هستیم که در شهرستان بهار،دانش آموزی را تنبیه بدنی کرد تا جایی که دانش آموز بیهوش شد ولی  مسئولان مدارس هم پیگیری چندانی برای وضعیت این دانش آموز نداشتند وطبق اظهار نظر پدر این دانش آموز، این تنبیه عوارض جسمی برای این دانش آموز را به همراه داشته است.

به هر دلیلی ، هیچ معلمی حق تنبیه دانش آموزان را ندارند.مگر مدرسه محل تعلیم تربیت نیست؟ با چنین تعلیم و تربیتی دیگر از دانش آموزان چه انتظاری می توان  داشت ؟مگر معلمان نباید الگوی دانش آموزان و جامعه باشند؟!

این اولین بار نیست که دانش آموزان توسط معلمان خود مورد اذیت و آزار قرار می گیرند وبارها و بارها در سال های گذشته ، اتفاقات مشابهی را شاهد بوده اینم اما آموزش و پرورش به عنوان متولی امرآموزش،هیچ وقت به شکل جدی با معلمان خاطی برخورد نکرده است.

متاسفانه آموزش و پرورش در انتخاب  و گزینش معلمان دقت لازم را به خرج نمی دهد و شغل معلمی که در گذشته از آن به عنوان یک “عشق” یاد می شد، امروزه و در شرایط فعلی ،فقط یک شغل است و اغلب وقتی دیگر شغلی پیدا نمی کنند معلم می شوند.

معلمانی که شغلشان را دوست ندارندو فقط می خواهند شغلی داشته باشند و با همه این اوصاف از اشتباه چنین معلمانی که دانش آموزان را تنبیه می کنند؛نباید به راحتی  گذشت.

و در پایان ،چندی پیش آموزش و پرورش اعلام کرد که با کمبود سرایدار در مدارس رو به روست و با توجه به بخشنامه ای که امسال ابلاغ شد واز معلمانی که تمایل دارند تا سرایدار  مدارس هم باشند،برای تامین این کمبود  از معلمانی استفاده کنند که مرتکب تخلف شده اند یعنی هر معلمی که دانش آموزی را تنبیه بدنی کند،به سرایداری گماشته شود.

اگر معلمان که شان و شخصیت شان را با واژه “فرهنگی” معرفی می کنند ،  احساس کنند که در مقابل اشتباه و تنبیه دانش آموزان ، ابتدا فرهنگی بودنشان زیر سئوال می رود و بعد تنزل شغلی پیدا می کنند ، دیگر دست به چنین کاری نمی زنند.

آموزش و پرورش ابتدا باید اصلاحات را از درون خود آغاز کند تا شان واژه “فرهنگی”حفظ شود.باید دید که بالاخره حقوق دانش آموزان حفظ می شود؟!

false
true
false
false

true