×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ خرداد - ۱۴۰۳  
false
true
سی و پنجمین نمایشگاه کتاب در ایستگاه پایانی/تنور داغ سلفی و چوب حراج به کتاب‌ها

سی و پنجمین نمایشگاه کتاب در ایستگاه پایانی/تنور داغ سلفی و چوب حراج به کتاب‌ها

اخبار فرهنگی هنری پایشگر- در روز پایانی نمایشگاه کتاب غرفه‌دارانی بودند که به اصطلاح آتش به مالشان زده و کتاب‌ها را با تخفیف‌های ویژه می‌فروختند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، سی‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بعد از یک ماراتن یازده روزه، شنبه ۲۹ اردیبهشت به ایستگاه آخر رسید.

تقریباً از ابتدای صبح روز پایانی ناشران کوچک در بخش‌های مختلف شروع به جمع کردن غرفه‌ها و کتاب‌های خود کردند، ناشران دیگری هم از ترفندهای مختلف تخفیفی استفاده کرده بودند تا هر طور شده کتاب‌هارا به فروش برسانند و هزینه بازگشت کتاب‌ها را به شهرها و کتابفروشی‌های خود متحمل نشوند.برخی تا آخرین لحظه مشغول فروش کتاب‌هایشان بودند و در این میان غرفه‌دارانی بودند که به اصطلاح آتش به مالشان زده و کتاب‌ها را با تخفیف‌های نامتعارف و فروش ویژه می‌فروختند.

روز آخر نمایشگاه کتاب تبدیل به دیده بوسی ناشران شده بود و هر ناشری که کتابفروشی داشت با ناشر دیگری وارد مذاکره میشد تا کتاب‌های کتابفروشی‌اش را تکمیل کند و در همین روز آخر بار خود را تکمیل کرده و از هزینه چندباره جلوگیری کنند.

سیاستمداران نیز از لحظات آخر روز پایانی استفاده کردند و برای بازدید سری به نمایشگاه کتاب زدند.پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما و سردارقآنی فرمانده سپاه قدس در نمایشگاه کتاب حاضر شدند و از آن بازدید کردند.

اگرچه صبح روز آخر راهروهای نمایشگاه کتاب آرامش و سکوت را تجربه می کردند اما ناشران بزرگ همچنان شلوغ و پرفروش بودند؛ در نیمه‌های ظهر و با پایان ساعات کاری جمعیت بیشتری خود را به نمایشگاه رساندند و مشغول خریدهای لحظه آخری بودند.

بخش کودک‌ونوجوان نیز البته در کل روز شلوغ و پر ازدحام بود و مخاطبان نمایشگاه کتاب با حضور در آن مشغول خرید برای فرزندان‌شان بودند.

بازار سلفی و عکس‌های دسته جمعی نیز در روز آخر و در جای جای نمایشگاه کتاب تهران داغ بود و تقریباً هر طرف شبستان را که نگاه می کردیم کارکنان غرفه‌ها، بخش‌های اطلاع‌رسانی، نیم طبقه و افراد مستقر در استودیوهای مختلف سیما مشغول برگزاری جشن پایان کار و گرفتن عکس یادگاری بودند.

سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره میزان فروش این رویداد فرهنگی، گفت: تا پایان روز دهم در بخش حضوری ۳۱۹ میلیارد فروش داشتیم که ۲۲۳ میلیارد آن از طریق درگاه رسمی و ۹۶ میلیارد آن از مبادی غیررسمی و کارت به کارت بوده است. همچنین در بخش مجازی ۱۷۸ میلیارد فروش داشتیم که ۱۳۵ میلیارد سهم ناشران و ۴۳ میلیارد سهم کتابفروشان بوده است. در مجموع ۴۹۷ میلیارد فروش در بخش حضوری و مجازی تا روز دهم داشتیم. تا روز گذشته یک میلیون و ۵۰ هزار نسخه کتاب در قالب ۵۹۰ هزار بسته ساماندهی شد.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بعد از ۳۵ دوره به یک پختگی و بلوغ رسیده و اکنون در آستانه چهل سالگی خود قرار دارد. گرانی کاغذ، کتاب‌های کپی، رعایت نکردن قانون کپی رایت که اگر وجود داشته باشد شاید با این حجم از کتاب با عنوان مشابه روبه رو نبودیم همه و همه از جمله مشکلات صنعت نشر هستند که باید برای آن‌ها چاره‌ای درست اندیشید تا شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب بهتری باشیم.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب باعث پویایی کتاب می‌شود اما در زمینه‌هایی از جمله درنظر گرفتن یک مکان دائمی برای برگزاری و ستاد دائمی فعال برای رصد و برنامه‌ریزی اتفاقات نیاز به بازنگری دارد.

false
true
false
false

true