×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲  
false
true
شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد

شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد

اخبار بورس پایشگر- با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، با تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرایط خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران تسهیل شد. در حالی‌که تاکنون تنها اشخاص حقوقی و سرمایه‌گذاران نهادی قادر به خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط بودند، به‌منظور افزایش رونق این بازار، تسهیل رقابت یا حضور برخی فعالان دیگر و حمایت از این نوع شرکت‌ها مقرر شد سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که در مقایسه با سرمایه‌گذاران نهادی از شرایط آسان‌تری برخوردارند، بتوانند اقدام به معامله‌ در این بازار کنند.

شرکت‌های کوچک و متوسط که به‌اختصار SME نامیده می‌شوند از جمله شرکت‌هایی هستند که یکی از بازارهای فرابورس را به خود اختصاص داده‌ و اکنون برخی از شرکت‌ها سهام خود را در این بازار عرضه کرده‌اند.

بنا به اعلام مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه، با توجه به اینکه تسهیل شرایط مذکور نیازمند بازنگری در مقررات و تدوین مقررات جدید بود، با پیشنهاد فرابورس و مدیریت نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اواراق بهادار، اصلاح مقررات مربوط در دستور کار مرکز تدوین، تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه قرار گرفت که این مرکز با برگزاری جلسه کمیته تدوین مقررات و اخذ نظرات تخصصی و ملاحظات ذی‌نفعان، مقررات جدید را به هیئت مدیره ارائه نمود که با تصویب آن، جایگزین ضوابط فعلی در این خصوص خواهد شد.

از جمله تغییرات این است که تاکنون فقط اشخاص حقیقی که بیش از پنج درصد یا بیش از پنج میلیارد ریال از ارزش اسمی اوراق بهادار در دست انتشار ناشر را خریداری می‌کردند، حق معامله‌ در این بازار را داشتند که با اصلاح دستورالعمل و تجویز انجام معامله در این بازار توسط همه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، اشخاص دیگری از قبیل اشخاص حقیقی که در ۶ ماه اخیر در انتهای هر ماه، مانده حساب یا ارزش پرتفوی (سبد سهام) آن‌ها مساوی یا بیشتر از ۵۰ میلیارد ریال باشد یا اینکه در ۶ ماه اخیر مجموع ارزش معاملات وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران ماهانه به میزان دست‌کم ۲۰ میلیارد ریال باشد، مجاز به انجام معامله در این بازار خواهند بود.

همچنین، طبق اصلاحات اخیر، دامنه نوسان معاملات این بازار پنج درصد در نظر گرفته شد، این درحالی است که در گذشته معاملات در این بازار فاقد دامنه نوسان بود. علاوه بر این، در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط، عملیات بازارگردانی طبق «دستورالعمل فعالیت بازارگردانی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران» یا طبق قرارداد بازارگردانی که نمونۀ آن به تایید فرابورس رسیده است، انجام می‌شود.

ضمن تاکید بر اینکه این تغییرات در واقع فاز نخست ارتقای مقررات در حوزه شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران است و مطالعات تکمیلی برای تدوین مقررات توسعه‌ای و حمایتی همچنان ادامه خواهد داشت، هم‌اکنون اصلاحات جدید در فرایند ابلاغ قرار دارد و متعاقب ابلاغ اصلاحات جدید، تحت عنوان «دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات سهام و حق تقدم خرید سهام در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط فرابورس ایران» در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران به آدرس https://cmr.seo.ir به‌روزرسانی شده و ضمن اعمال الزامات تنقیحی و انتشار، در دسترس عموم شهروندان و فعالان بازار سرمایه قرار خواهد گرفت.

false
true
false
false

true