×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۵ فروردین - ۱۴۰۲  
false
true
شهر، امن وامان است، آسوده بخوابید!

شهر، امن وامان است، آسوده بخوابید!

 

گروه یادداشت و تحلیل پایشگر- اکرم محمدی

می‌گویند در گذشته در هر کوی و برزن، داروغه‌ای حضورداشت. داروغه ها مسئولیت حفاظت شهرها از بی نظمی و تامین امنیت  را برعهده داشتند.

بعدها که شرایط شهرها و جامعه تغییر کرد والبته به دلیل این که داروغه ها هم مقبولیت و محبوبیت خود را از دست داده بودند، مسئول حفاظت امنیت بر عهده ماموران  دیگری گذاشته شد؛ اما همچنان برای امنیت بیشتر در محلات، افرادی به صورت شبانه پرسه می زدند و به دلیل این که بعدها امکاناتشان به روز ترشد، عنوانی شکیل‌تر در جامعه متداول شد و آنان را شب‌گرد خواندند.

آنان شبانه می‌چرخیدند و سعی می‌کردند امنیت محلات  را تامین کنند. می‌گفتند که شبگرد‌ها و دارو غه‌ها شب ها در محلات می‌چرخیدند و می گفتند: شهر همراه امن وامان است، آسوده بخوابید “. بعدها که شرایط تغییر کرد و مردم از صدای آنان به ستوه آمدند، راهی دیگر پیدا کردند و سوت می‌زدند تا خلافکاران، حساب کار دستشان بیاید و بدانند که داروغه و شبگرد‌های شهر بیدارند.

هفته گذشته خبری تکان دهنده منتشر شد. ۴۰ هزار میلیارد تومان به حساب یک شهروند کرمانی  واریز شد. با توجه به زمان نقل و انتقال این مبالغ نجومی و اظهار بی اطلاعی  صاحب حساب، به نظر می‌رسد مسئولان بانک مورد نظر، باید پاسخگو باشند. چرا که فقط یک بار چنین اتفاقی نیفتاده و بعد از کرمان،  شهروندی تهرانی و بعد هم در همدان و شاهرود هم چنین مبالغی به حساب چند نفر واریز شده است.

نکته جالب و سئوال برانگیز در تمامی موارد این است که نقل و انتقالات این ارقام نجومی، در نیمه های شب اتفاق افتاده است. البته بنابر اطلاعات منتشر شده، بانک مورد نظر این اتفاق را ” خطای فنی و سیستمی بانکی ” اعلام کرده است.

حال  سوال اینجاست چرا چنین اشتباهی از سوی بانک در نیمه شب اتفاق افتاده؟ و یک بار هم نبوده و تکرار شده است؟ این چه  نقل و انتقال یا خطای فنی  است که نیمه شب و درست هنگامی که همه خوابند اتفاق می‌افتد؟!

این اتفاق و پیگیری‌هایی که اعلام می‌کنند به زودی به اطلاع مردم می‌رسد، مرا به یاد داروغه‌هایی  می‌اندازد که می‌گفتند :”شهر امن و امان است آسوده بخوابید .”

بانک‌ها باید امانتدار پول‌های مردم باشند و حالا معلوم نیست که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. هنوز سهل انگاری بانکی که بهار امسال و دقیقا مقارن با چند روز تعطیلی که منجر به سرقت  صندوق امانات مردم شد را فراموش نکرده ایم.

آیا کسی نیست که به این سوالات  و جابه جایی های چندین هزار میلیاردی پاسخ بدهد؟ آیا با این اتفاقات هنوز می ‌توانیم به راحتی پول‌هایمان را به دست بانک‌ها بسپاریم و راحت بخوابیم؟!راستی،شهر امن وامان است؟!

 

false
true
false
false

true