×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۳۱ اردیبهشت - ۱۴۰۳  
false
true
قیمت پیاز شکسته خواهد شد/قیمت واقعی کیلویی ۱۰ تا ۱۱هزار تومان

قیمت پیاز شکسته خواهد شد/قیمت واقعی کیلویی ۱۰ تا ۱۱هزار تومان

اخبار بازار پایشگر- رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با اشاره به اینکه قیمت پیاز شکسته خواهد شد گفت: قیمت واقعی پیاز کیلویی ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر ، دی امسال نوسان قیمتی برخی اقلام اساسی و میوه و سبزی جات مشکلاتی را در بازار به وجود آورد. پیاز یکی از اقلامی بود که در بازار میوه و تره بار افزایش زیادی داشت و به هر کیلو ۲۵ هزار تومان رسید؛ در حالی که قیمت کف بازار باید بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان در هر کیلو باشد.

طی بازدید میدانی که از میادین تره بار و میوه فروشی‌ها داشت، عصر دیروز هر کیلو پیاز شیری ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان خرید و فروش می‌شد و این مبلغ برای پیاز زرد بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان بود.

مصطفی دارایی نژاد، رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با بیان اینکه باید قیمت پیاز در کف بازار به حدود ۱۱ هزار تومان برسد در گفت و گویی تلویزیونی گفت: روند نزولی نرخ پیاز در چند هفته اخیر مربوط به تعیین تعرفه صادراتی در آذر بود که صادرات را افزایش داد. وی افزود: قیمت پیاز بناب و اصفهان در آذر حالت صعودی گرفت و نرخ این محصول در کف بازار به هر کیلو ۱۵ هزار تومان رسید و در ادامه این عدد در دی ۲۰ هزار تومان شد.

در ادامه مجید حسنی مقدم، مدیر کل بازرگانی داخلی وزارت جهاد کشاورزی درباره چرایی افزایش قیمت پیاز به تغییرات فصول سال اشاره کرد و گفت: قیمت محصولات کشاورزی بستگی زیادی به تغییر فصول دارد. بارندگی در جنوب، توزیع پیاز را در کشور دچار وقفه کرد و این امر منجر به افزایش قیمت‌ها در بازار شد.

وی یادآور شد: در فصل زمستان پیاز فقط در مناطق جنوبی کشور کشت می‌شود که به دلیل بارندگی و اشکال در سیستم حمل و نقل قیمت آن بالا رفت.

محرم سلطانی، مدیر کل دفتر تجارت وزارت جهاد کشاورزی هم درباره وضعیت بازار پیاز عنوان کرد: عوارض صادراتی پیاز که در میانه آذر ۵۰ درصد تعیین شده بود ۱۰۰ درصد شد. از این رو با افزایش تعرفه صادراتی و نیز برداشت زودهنگام این محصول از ۱۵ دی به ۱۵ آذر به زودی شاهد شکسته شدن قیمت‌ها در بازار خواهیم بود.

گفتنی است یکی از مشکلات قیمتی در بازار محصولات کشاورزی مربوط به حمل و نقل می‌شود که هزینه بالایی داشته در کنار اینکه تعداد کامیون‌های حمل بار نیز پاسخگوی این بازار نیست. در این باره نماینده خانه ملت خواهان رسیدگی به موضوع شد.

در نهایت اعلام شد توزیع پیاز در بازارهای تهران به روزی ۸۰۰ تن رسیده که این آمار روند افزایشی دارد.

false
true
false
false

true