×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۹ آذر - ۱۴۰۲  
false
true
هشدار اورژانس؛ افزایش ۳۲ درصدی فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی

هشدار اورژانس؛ افزایش ۳۲ درصدی فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی

اخبار حوادث پایشگر- سخنگوی سازمان اورژانس کشور از مسمومیت ۴۷۷۶ نفر با گاز مونوکسید کربن از ابتدای مهر ماه تاکنون خبر داد که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد رشد پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر ، مجتبی خالدی با بیان اینکه از ابتدای مهرماه که هوا رو به سردی می‌رود مسمومیت با گاز مونوکسید کربن نیز شایع می‌شود، از مسمومیت ۴۷۷۶ نفر با گاز مونوکسید کربن از ابتدای مهرماه تاکنون خبر داد و افزود: ۳ هزار و ۱۱۵ نفر توسط همکاران ما به بیمارستان منتقل شدند و ۲۷۱ نفر هم تا این لحظه با تشخیص اولیه فوت کردند که نسبت به همین مدت در سال گذشته ۳۲ درصد رشد پیدا کرده و این نگران‌کننده است.

وی با بیان اینکه علائم مسمومیت با گاز مونوکسید شبیه علائم سرماخوردگی و آنفلوانزاست، گفت: باوجوداینکه علائم این مسمومیت بسیار ساده است؛ اما مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در کشور همچنان اتفاق می‌افتد و مردم دچار مشکل می‌شوند.

مدیر روابط‌عمومی و سخنگوی سازمان اورژانس کشور که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، این را هم گفت: سردرد، خستگی، تغییر صدا، ضعف و بی‌حالی و تهوع و استفراغ از جمله علائم این مسمومیت هستند که معمولاً با سرماخوردگی اشتباه گرفته می‌شوند؛ اما مشکل زمانی جدی خواهد شد که سطح هوشیاری در این افراد کم شود.

وی با بیان اینکه وضعیت دودکش‌ها هرچند روز یکبار باید رصد شود گفت: اگر کسی دچار گازگرفتگی شد باید بلافاصله وسیله گرمایشی را خاموش و بیمار را از محیط خارج کرد و با اورژانس تماس گرفته شود.

در ادامه، دکتر جواد نوفرستی مدیرعامل انجمن جامعه ایمن و رئیس کارگروه ملی پیشگیری از مرگ‌های خاموش گفت: افزایش حوادث گازگرفتگی و فوتی‌های ناشی از آن رابطه مستقیمی با سرمای هوا دارد.

وی با اشاره به اینکه معمولاً بالاترین آمار فوت ناشی از گازگرفتگی هرساله مربوط به ماه‌های آذر و دی‌ است افزود: تا زمانی که آمار پزشکی قانونی نهایی شود قطعاً آمار گاز گرفتگی‌ها در دی‌ماه امسال تکان‌دهنده است و رکورد بی‌سابقه‌ای خواهد بود.

رئیس کارگروه ملی پیشگیری از مرگ‌های خاموش در خاتمه عنوان کرد: عامل اصلی گازگرفتگی با گاز مونوکسید کربن، پوشاندن درزهای ورودی هوای تازه به محیط منزل است و عامل دوم هم دودکش‌های رها شده و بدون عایق در نمای ساختمان‌هاست که در سرمای شدید کارکرد خود را از دست می‌دهند.

false
true
false
false

true