×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳  
false
true
فقط بیانیه مشترک/قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس صادر نمی‌شود

فقط بیانیه مشترک/ قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست آتی شورای حکام آژانس صادر نمی‌شود

اخبار سیاسی پایشگر-منابع دیپلماتیک در وین می‌‎گویند تروئیکای اروپایی و آمریکا برنامه‌ای برای صدور قطعنامه علیه ایران در نشست آتی شورای حکام ندارند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر«استفانی لیختن اشتاین»، خبرنگار مستقل مستقر در وین در پیامی به نقل از منابع دیپلماتیک در وین، نوشت: هیچ قطعنامه‌ای علیه ایران در نشست هفته آینده شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برنامه‌ریزی نشده است.

«لیختن اشتاین»، می‎گوید: در عوض، تروئیکای اروپایی و آمریکا در حال تهیه یک بیانیه مشترک هستند که قرار است برای امضای مشترک به دیگر کشور‌ها ارائه شود.

بخشی از گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت هسته‌ای ایران، که روز گذشته از سوی رسانه‌های غربی منتشر شده بود، می‎گوید که این کشور غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش داده است.

در گزارش آژانس ادعا شده که ایران ۱۲۱.۶ کیلوگرم (۲۶۸ پوند) اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد داشته که رشد بسیار کندتری در مقایسه با شمارش‌های قبلی دارد.

آژانس ضمن این ادعا که ایران به نقض محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای خود بر اساس توافق ۲۰۱۵ ادامه می‌دهد، گفته است که از عدم پیشرفت در موضوع دوربین‌های نظارتی در ایران ابراز تاسف می‌کنیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به تازگی و در گفت‎وگو با خبرگزاری میزان با تاکید بر اینکه ما تاکنون اجازه نداده‌ایم حقی از کشور ضایع شود و قانون اقدام راهبردی به‌طور کامل و دقیق در حال اجرا شدن است، گفت: رابطه ایران و آژانس یک رابطه دارای فراز و نشیب است که در نهایت به سمت حل موضوع‌ها در حال حرکت هستیم.

«کمالوندی» با اشاره به اینکه موضوع‌های مطرح شده به‌نحوی نیستند که نتوان آن‌ها را حل کرد، اظهار کرد: به نظر من اصلا موضوع غیر قابل حل نداریم، منتهی این باید در بستر خود به‌ویژه سیاسی قرار بگیرد و ما با صبر و حوصله و دقت جلو برویم؛ فضای خوب سیاسی برای حل موضوع‌های فنی بسیار موثر است.

false
true
false
false

true