×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳  
false
true
تولید ۳۶ قلم دارو و واکسن بیوتکنولوژی در کشور/ چهار میلیارد دلار صرفه جویی ارزی

  تولید ۳۶ قلم دارو و واکسن بیوتکنولوژی در کشور/ چهار میلیارد دلار صرفه جویی ارزی

اخبار اجتماعی پایشگر-عضو هیات‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی پزشکی ایران، گفت: ۳۶ قلم دارو و واکسن بیوتکنولوژی در کشور تولید شده و ۱۵ دارو و واکسن نیز در مرحله تحقیق و توسعه شرکت‌ها قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی پایشگر، فریدون مهبودی روز چهارشنبه در سومین همایش محصولات بیوتکنولوژی پزشکی و صنایع وابسته در هتل المپیک افزود: در حال حاضر چهار میلیارد دلار صرفه جویی ارزی از تولید داروهای بایوتک در کشور حاصل شده و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰، فروش داروهای بایوتک در دنیا به ۹۰۰ میلیارد دلار برسد.

وی اظهارداشت: در حال حاضر ۴۵ شرکت در حوزه تولید داروهای بایوتک در کشور فعالیت دارند و دهه های ۷۰ و ۸۰ دوران طلایی داروهای بایوتک برای ایران بود.

به گفته عضو هیات‌ مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی، در وزارت بهداشت همواره از سال ۷۵ کمیته پزشکی بیوتکنولوژی را داشتیم و انتظار می رود شورای عالی بیوتکنولوژی دوباره در این وزارتخانه احیا شود.

وی با بیان اینکه بزودی با پدیده جدیدی در درمان مواجه خواهیم شد که هزینه زیادی به بیمار و دولت تحمیل خواهد کرد، تصریح کرد: اگر امروز در شرایط مناسبی به لحاظ تولید داروهای بایوتک قرار داریم، ناشی از حمایت ۳۰ ساله است و باید با ایجاد و بسترسازی اقدامات حمایتی، بتوان شرایط مناسبی را از جهت دسترسی و قیمت داروهای برای مردم ایجاد کرد.

پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی در سال‌جاری

سیدحیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو نیز در این همایش از دستور بانک مرکزی به بانک‌های عامل برای پرداخت ۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه بیش از ۷۰ درصد اعتبارات بانکی ما به مقصد حواله نشده و یکی از مشکلات و آشفتگی‌های سازمان غذا و دارو، پیگیری این قبیل امور است که به سرانجام برسد.

وی اضافه کرد: در همین رابطه بانک مرکزی بانک‌های عامل را موظف کرد سرمایه در گردش ۳۰ هزار میلیارد مازاد را با اولویت شرکت‌های دارویی پرداخت کنند.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، اهمیت داروهای بایوتک برای ما واضح شده و در سفری که به روسیه داشتیم، آنها از پیشرفت‌های ایران در حوزه بیوتکنولوژی، شگفت زده بودند، به همین خاطر، تلاش کرده ایم عمق بدهی‌های بیمه‌ها به شرکت‌های دارویی کمتر شود.

محمدی با بیان اینکه تولید دارو در یکجا متمرکز نیست، اظهار داشت: ضرورت دارد با توجه به اهمیت تولید دارو و دسترسی راحت تر مردم به این اقلام، همه ارکان نظام از صنایع داروسازی حمایت کنند.

وی تصریح کرد: بیش از ۹۰ درصد مشکلات خارج از سازمان غذا و دارو بوده و وظیفه ما تسهیل و تسریع فرآیندها و پیگیری نقش دستگاه‌های دیگر است.

ایران جزو کشورهایی برای در تولید داروهای بیولوژیک

محمدی‌ همچنبن در جمع خبرنگاران گفت: جزو کشورهای اول در تولید داروهای بیوتکنولوژی هستیم و باید دستاوردها را در این زمینه نشان دهیم .

وی اظهارداشت: در دوران همه گیری کرونا خیلی از کشورها از دادن داده‌ها به ما خودداری کردند در حالیکه توانستیم به تولید داروهای مهم و خوبی برسیم و صادرات را نیز انجام دهیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: اکنون بیش از ۷۰ درصد داروهای ما در حوزه بیولوژیک است و محدودیت در حوزه ارز ترجیحی برداشته شده و تولیدات خوبی در این زمینه در حال انجام است.

به گفته محمدی، الان بیش از ۱۰ عدد داروی بیولوژیک آماده ورود به بازار شده است و در سال‌جاری نیز محصولات جدیدی نیز وارد بازار می شود.

false
true
false
false

true